Trwa ładowanie...

Józef Pinior oskarżony o korupcję. Niebagatelna kwota

Kłopoty byłego opozycjonisty i senatora PO Józefa Piniora. Został oskarżony o przyjęcie 46 tys. zł łapówek. Nie przyznaje się do winy. Grozi mu 8 lat więzienia.

Józef Pinior oskarżony o korupcję. Niebagatelna kwotaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Mieczysław Michalak
d3ckj8f
d3ckj8f

O sprawie informuje portal tvp.info. Akt oskarżenia przeciwko Józefowi Piniorowi (wyraził zgodę na publikację wizerunku), jego asystentowi Jerzemu Wardędze i trzem biznesmenom trafił do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście.

- Józef P. został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej korzystnego rozstrzygnięcia sprawy Tomasza G. W toku postępowania administracyjnego Józef P. podjął się załatwienia upoważnienia dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do wyrażenia zgody na prawnie dopuszczalne odstąpienie od przepisów techniczno-budowlanych dla projektowanej galerii handlowej "Nowy Rynek" w Jeleniej Górze, po uprzednim uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej - tłumaczy prok. Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Do popełnienia przestępstwa miało dojść w okresie od 1 czerwca do 22 września 2015 roku. Pieniądze od przedsiębiorców za załatwienie sprawy miały zostać przelane na konto bankowe Piniora. Zarzuty współudziału w przestępstwie usłyszał także Jarosław Wardęga. Z kolei biznesmen Tomasz G. odpowie za wręczenie łapówki senatorowi.

d3ckj8f

Drugi wątek śledztwa dotyczył przedłużenia koncesji dla kopalni działającej w okolicach Lądka Zdroju. Dwaj biznesmeni Albin M. i Krystian S. bezskutecznie starali się o prawo do dalszego wydobywania kopalin. W końcu zgłosili się do Wardęgi i Piniora, którzy mieli mieć wpływy w resorcie zdrowia i samorządach. Ci, według śledczych, podjęli się załatwienia sprawy.

- Józef P. i Jarosław W. zostali oskarżeni o przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej w postaci 20 tys. zł oraz przyjęcie korzyści majątkowej, przy czym Józef P. przyjął 6 tys. zł, a Jarosław W. - 5 tys. zł. Albin M. oraz Krystian S. zostali oskarżeni o wręczenie korzyści majątkowej Józefowi P. oraz Jarosławowi W., której część miała zostać przekazana przez W. pracownikom zatrudnionym w określonych instytucjach państwowych i samorządowych. Pieniądze dla senatora Józefa P. zostały wpłacone na jego rachunek bankowy i zostały przez niego przyjęte - mówi Bialik.

Legenda "Solidarności"

Józef Pinior to jeden z historycznych liderów dolnośląskiej "Solidarności" w latach 80. Po 1989 r. był związany z różnymi formacjami lewicowymi, w latach 1998-99 był wiceszefem Unii Pracy. W 2004 r. z ramienia Socjaldemokracji Polskiej dostał się do Parlamentu Europejskiego. W 2011 r. jako bezpartyjny kandydat został senatorem z listy PO. Zarówno w PE, jak i w Senacie angażował się m.in. w wyjaśnianie sprawy więzień CIA w Polsce. W 2015 r. przegrał w wyborach do Senatu.

Pinior został zatrzymany 29 listopada 2016 r. w swoim domu we Wrocławiu przez funkcjonariuszy CBA. Śledztwo w sprawie byłego senatora prowadził przez trzy lata Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Ja panu mogę nogę podać". Suchocka wyjaśnia szczegóły słynnej sceny z Wałęsą i Kwaśniewskim

d3ckj8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ckj8f
Więcej tematów