Trwa ładowanie...
ycipk-21mla1

Numer konta na życzeniach świątecznych od proboszcza. Parafianka oburzona

- Dostaliśmy życzenia z parafii. Jest od razu podziękowanie za 200 zł, ofiarowane na kościół - mówi mieszkanka Bydgoszczy. Na życzeniach podany został numer konta parafii. Proboszcz uspokaja: "to miła tradycja, nie powód do zdenerwowania".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kartki świąteczne proboszcz parafii rozsyła już od 20 lat.
Kartki świąteczne proboszcz parafii rozsyła już od 20 lat. (google maps)
ycipk-21mla1

Życzenia pochodzą od proboszcza parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Atolowej w Bydgoszczy. Opisywana kobieta otrzymała list o następującej treści: "Święta Narodzenia Pańskiego to czas, w którym Chrystus chce przychodzić do naszych serc, aby być obecnym w naszym życiu. Niech moc Jego błogosławieństwa napełnia Wasze Rodziny i wskazuje drogę wiary, po której każdego dnia chcemy kroczyć w naszej Wspólnocie. Za zaangażowanie i wsparcie finansowe = 200 złotych przy budowie oraz dbaniu o naszą świątynię, w imieniu Wspólnoty i swoim serdecznie dziękuję". Życzenia podpisał ksiądz proboszcz.

Czytelnicy "Gazety Pomorskiej" informują, że również otrzymali życzenia od proboszcza. I dodają, że na przesłanych kartkach podany jest nawet numer konta parafii. - Jakim prawem? Nie ma przymusu, aby wierni wspierali finansowo kościół - mówią. - Tak samo dobrowolne, a nie ustalane z góry, są kwoty, które ktoś zamierza wpłacać na budowę świątyni, czy na inne jej wydatki - dodają.

"Miła tradycja"

ycipk-21mla1

W parafii nie rozumieją oburzenia. Informują, że jest to "miła tradycja, a nie powód do zdenerwowania". - Od 20 lat przed świętami wysyłam kartki z życzeniami świąteczno-noworocznymi - mówi "Gazecie Pomorskiej" proboszcz parafii, ks. kan. dr Andrzej Dawidek. - W życzeniach nie zawarłem prośby o składanie ofiar pieniężnych na rzecz budowy naszego kościoła. Wprost przeciwnie: jest to podziękowanie za otrzymane wpłaty. Kwota, podana w liście, to suma, jaką parafianka wpłaciła na świątynię - tłumaczy.

Ksiądz informuje, że nie zawsze jest w stanie określić, jak kto zaangażował się na rzecz świątyni. - Niektórzy dobroczyńcy, przekazując nam fundusze na rzecz parafii, robią to anonimowo. Trudno jest mi również wycenić pracę, gdy wierni pomagają przy budowie naszego kościoła. A pieniędzy potrzeba sporo na tę inwestycję - dodaje.

Numer konta to standard

Inni bydgoszczanie przekonują, że w ich parafiach księża nie tyle proszą, co domagają się wpłat.

ycipk-21mla1

- Tak było u nas kilka lat temu - opowiada jedna z czytelniczek "Pomorskiej". - Ksiądz, przychodząc na kolędę, zostawiał święty obrazek i jednocześnie numer konta, na jakie mieliśmy wpłacać datki na budowę kościoła - wyznaje.

Źródło: Gazeta Pomorska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-21mla1
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-21mla1

ycipk-21mla1
ycipk-21mla1