Niemcy. Polacy wciąż marzą o niemieckim paszporcie
Wśród obcokrajowców ubiegających się o niemieckie obywatelstwo Polacy pozostają w czołówce - pisze Deutsche Welle. Nasi rodacy plasują się na trzecim miejscu (ponad 6 tys. wniosków) tuż za Brytyjczykami (ponad 6,5 tys. wniosków).
Liderem zestawienia niezmiennie jest Turcja - prawie 17 tys. osób zgłosiło chęć przyjęcia niemieckiego obywatelstwa. W zeszłym roku ponad 112 tys. obcokrajowców wystąpiło o natrualizację (przyjęcie obywatelstwa przez cudzoziemca) w Niemczech - wynika z danych udostępnionych przez Federalny Urząd Statystyczny.
Co więcej, w gronie chętnych ubiegujących się o niemiecki paszport jest więcej kobiet (blisko 55 proc.), osób stanu wolnego (podobny wynik) oraz o średniej wieku nieprzekraczającej 35 lat.
Liczba wniosków za zeszły rok niewiele różni się od statystyk z 2017 roku. Mimo to można dostrzec pewne rozbieżności w stosunku do landów (województw) niemieckich. Największy wzrost naturalizacji zanotowały największe miasta - Berlin, Hamburg oraz Brema - o blisko 2,5 proc. O połowę niższy (1,2 proc.) wzrost zanotowały zachodnie kraje związkowe. Standardowo najgorsza sytuacja dotyczy terenów byłej NRD - tam zanotowano spadek o 2,5 proc. takich wniosków.
Wpływ Brexitu?
Dane udostępnione przez Federalny Urząd Statystyczny wskazują także na widoczny spadek liczby Brytyjczyków, którzy ubiegają się o niemiecki paszport. Najwięcej takich próśb zanotowano w 2016 roku, kiedy Wielka Brytania zdecydowała sie opuścić struktury unijne - wskazuje "Deutsche Welle". W ciągu dwóch lat od Brexitu Niemcy wydali blisko 17 tys. niemieckich paszportów Brytyjczykom, czyli dwa razy tyle, co w latach 2000-2015.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: Deutsche Welle