PolskaNiemcy wzywają do założenia jarmułki. Protest przeciwko antysemityzmowi

Niemcy wzywają do założenia jarmułki. Protest przeciwko antysemityzmowi

Pełnomocnik rządu ds. walki z antysemityzmem Felix Klein zaapelował, aby wszyscy Niemcy włożyli w sobotę jarmułki. To protest przeciwko rosnącemu antysemityzmowi w Niemczech. Wcześniej Klein ostrzegł mieszkających w Niemczech Żydów przed noszeniem tego nakrycia głowy.

Niemcy wzywają do założenia jarmułki. Protest przeciwko antysemityzmowi
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Jakubowski

28.05.2019 12:59

- Wzywam wszystkich obywateli w Berlinie oraz w całych Niemczech, aby w najbliższą sobotę założyli jarmułki - zaapelował Felix Klein we wtorkowym wydaniu "Bild Zeitung". Akcja ma być wyrazem solidarności z Żydami - informuje polskieradio24.pl za IAR.

Protest poparł szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który napisał na Twitterze, że nie chce, aby ktokolwiek musiał ukrywać swoją żydowską wiarę.

W poniedziałek niemiecki "Bild" dołączył do gazety dodatek w formie kipy do wycięcia. Wezwał w ten sposób do solidarności z Żydami. To samo zrobiły dzienniki TAZ i Tagesspiegel.

Wcześniej przestrzegał Żydów

W sobotę pełnomocnik niemieckiego rządu ds. antysemityzmu Felix Klein przestrzegł Żydów przed noszeniem tradycyjnego nakrycia głowy ze względu na postępującą agresję.

- Nie mogę rekomendować Żydom noszenia jarmułki o każdej porze i w każdym miejscu Niemiec - powiedział Klein w wywiadzie dla jednej z gazet.

Pełnomocnik powołał się na policyjne dane, według których 90 proc. przestępstw o podłożu antysemickim w RFN popełniają prawicowi ekstremiści. Najczęściej Żydów atakują muzułmanie, którzy mieszkają od dłuższego czasu w Niemczech. - Wielu z nich ogląda arabskie kanały telewizyjne, które kreują fatalny wizerunek Izraela i Żydów - wyjaśnił Klein.

W 2018 r. niemiecka policja zarejestrowała ok. 1800 antysemickich incydentów. Według statystyk w ponad 89 proc. przypadków sprawcami były osoby o poglądach skrajnie prawicowych. W związku z rosnącym w Niemczech antysemityzmem, rząd federalny ustanowił w styczniu 2018 r. stanowisko pełnomocnika ds. antysemityzmu, które objął były dyplomata Felix Klein.

Źródło: polskieradio24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (304)