Nie żyje archeolog prof. Leszek Kajzer - znawca architektury obronnej
• W wieku 72 lat zmarł prof. Leszek Kajzer
• Naukowiec był archeologiem, mediewistą bronioznawcą, znawca średniowiecznej i nowożytnej architektury obronnej
• Uczony umarł w niedzielę 25 września; o fakcie poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego
27.09.2016 10:20
Naukowiec pełnił przez kilkanaście lat (od 1996 do 2008 r.) funkcję dyrektora tej placówki. Aż do śmierci był przewodniczącym Rady Naukowej w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN.
"Była to wybitna postać przede wszystkim w archeologii średniowiecza" - wspomina w rozmowie z PAP zmarłego prof. Tadeusz Grabarczyk. Zapytany o największe dokonania prof. Kajzera wymienia badania architektury obronnej i rezydencjonalnej - zamków, dworów, pałaców, klasztorów, szczególnie na terenie centralnej Polski. Wyniki tych prac opublikował w kilkunastu książkach. Jako jedną z ważniejszych publikacji zmarłego prof. Grabarczyk wskazuje "Leksykon zamków polskich". W sumie prof. Kajzer opublikował ponad 500 artykułów i książek. Część z nich ukazała się w czternastu europejskich krajach, w tym Austrii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii czy Szwecji.
Prof. Kajzer wprowadził nowe metody badawcze do polskiej archeologii średniowiecza - zwrócił uwagę, że archeolog musi korzystać ze źródeł pisanych, które są uzupełnieniem danych pozyskanych w czasie wykopalisk. Ten sposób prowadzenia badania naukowiec propagował od końca lat 70. ubiegłego wieku - wskazuje prof. Grabarczyk.
Prof. Leszek Kajzer urodził się w Milanówku koło Warszawy w 1944 r. Studia archeologiczne ukończył na Uniwersytecie Łódzkim. Po uzyskaniu magisterium w 1967 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Archeologii Polski Środkowej Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN, gdzie zajmował się badaniami średniowiecznego uzbrojenia. W 1978 został zatrudniony w Katedrze Archeologii UŁ. Tutaj uzyskał habilitację z tematu, który bliski był mu aż do końca kariery naukowej - budownictwa obronnego okresu średniowiecza i nowożytności, w tym przypadku na terenie woj. łęczyckiego. Jesienią 1991 r. otrzymał tytuł profesorski.
W czasie swojej pracy dydaktycznej wypromował 176 prac magisterskich i 31 licencjackich. W ramach prowadzonego przez prof. Kajzera seminarium doktorskiego stopień ten uzyskało kilkanaście osób.
Pogrzeb prof. Leszka Kajzera odbędzie się w piątek, 30 września, o godz. 13.15 na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi. (PAP)