Nie tylko placówki kultury otwarte w Noc Muzeów w Warszawie
Prawie 240 placówek, zabytkowe autobusy, tramwaje i wyjątkowe atrakcje. Wieczorem w Warszawie rozpocznie się Noc Muzeów. Stolica jest jednym z siedmiu miast, które biorą udział w akcji.
Noc Muzeów impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje, na przykład zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za darmo lub za symboliczną kwotę.
Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w Berlinie w 1997 roku. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły pojawiać się podobne imprezy w innych miastach, między innymi w Paryżu i Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.
Komenda Główna Policji otworzy swe podwoje
Nie tylko placówki kultury, ale na przykład Komenda Główna Policji otworzy dziś swe podwoje dla wszystkich chętnych. To z okazji kolejnej odsłony Nocy Muzeów. Funkcjonariusze chcą przedstawić swoją pracę "od kuchni", zaprezentować najważniejsze miejsca oraz sprzęt - wyjaśnia Mariusz Góra z biura prasowego komendy.
Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć gabinet Komendanta Głównego Policji oraz Salę Generalską czyli miejsce narad kierownictwa służb mundurowych. Będą też liczne ekspozycje związane z historią formacji oraz projekcje filmowe o działalności antyterrorystów.
Nie lada gratka czeka szczególnie wielbicieli motoryzacji. Na parkingu przed komendą zaplanowano pokaz policyjnych wozów. Będzie zaprezentowany najnowocześniejszy sprzęt na czele mobilnym posterunkiem i samochodowym pogotowiem wypadkowym. Nie zabraknie też czegoś dla sentymentalnych - wystawione będą stare Nysy czy Polonez w wersji poduszkowiec.
Wszyscy chętni będą mogli odwiedzić Komendę Główną Policji w godzinach od 18.00 do 24.00. Placówka bierze udział w Nocy Muzeów po raz drugi.
Noc Muzeów w MSW
Detektywistyczna gra terenowa, pokazy policyjnych psów i tajniki śledczych - to atrakcje, jakie dla uczestników Nocy Muzeów przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak zapewnia, że nie zabraknie ciekawostek dla młodych i starszych. Będzie można zobaczyć na przykład robota pirotechnicznego, wozy strażackie czy laboratorium chemiczne.
Wejście od ulicy Batorego od godziny 18:00 z ważnym dowodem osobistym lub legitymacją szkolną.
W zeszłym roku podczas Nocy Muzeów gmach ministerstwa odwiedziło 1100 osób.
Transport w czasie Nocy Muzeów
Pociągiem, rowerem albo zabytkowym autobusem, czy tramwajem. Tak zapowiada się podróżowanie w czasie Nocy Muzeów. Na ulice polskich miast, które biorą udział w akcji wyjedzie zabytkowy tabor.
Jak mówi Robert Zydel z urzędu miasta w Warszawie, po stolicy będzie można pojeździć słynnymi "ogórkami". Są to autobusy, które regularnie kursowały po ulicach miasta w latach siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Kilka egzemplarzy wyremontowali miłośnicy komunikacji. Od kilku lat wożą one warszawiaków i turystów w czasie Nocy Muzeów.
Najważniejszym węzłem komunikacyjnym w stolicy w sobotni wieczór będzie Plac Defilad. Będzie tu można otrzymać rozpiskę z adresami wszystkich placówek, które biorą udział w tegorocznej akcji. Także stamtąd będą wyjeżdżały wszystkie specjalne linie kursujące w czasie Nocy Muzeów. Urzędnicy zachęcają też warszawiaków do korzystania z sieci wypożyczalni rowerów miejskich.
Swoją ofertę szykują też kolejarze. Osobom, które wybiorą się do jednego z siedmiu miast organizujących Noc Muzeum, PKP Intercity zafunduje bilet powrotny.