Trwa ładowanie...
d2ufcrn

Na swoje otwarcie musiało czekać 90 lat. "Jedyne takie muzeum"

Jeszcze tylko do końca sierpnia w Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać wystawę poświęconą historii tej wyjątkowej instytucji, która na otwarcie oficjalnej siedziby czekała 90 lat. - To muzeum krążyło jak duch, który szukał ciała - mówi Danuta Kowalik-Dura, kurator wystawy "Muzeum w organizacji. Muzeum w wyobraźni".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na swoje otwarcie musiało czekać 90 lat. "Jedyne takie muzeum"
(Materiały prasowe)
d2ufcrn

Wystawa jest fantazyjną podróżą w przeszłość, w czasy PRL-u, żeby ożywić historię, pospekulować, jak mogłoby wyglądać Muzeum Śląskie, gdyby hitlerowcy nie rozebrali pierwszej, nowo wybudowanej w 1939 roku siedziby lub gdyby komuniści reaktywowali Muzeum Śląskie wcześniej niż w 1984 roku. - To, co się nie zdarzyło, pomaga nam na nowo zobaczyć to, co się wydarzyło naprawdę - wyjaśnia Danuta Kowalik-Dura.

A naprawdę było tak, że już w 1924 roku Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej zainicjowało powstanie muzeum. Trzy lata później powstał Oddział Sztuki przy Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W końcu w 1929 Sejm Śląski oficjalnie powołał Muzeum Śląskie. Ambitne plany jego twórców zostały zniweczone w latach 1941-1944, kiedy hitlerowcy stopniowo rozebrali, niezwykle wówczas nowoczesny, modernistyczny budynek, który miał być symbolem polskiej administracji na Śląsku.

- Muzeum Śląskie w Katowicach było instytucją wyjątkową, a w warunkach polskich - wprost niebywałą. Powstało z niczego, budowane na ugorze (..) w terenie nie posiadającym żadnych tradycji z tego zakresu, a nawet niewielką znajomość kultury polskiej w ogóle - oceniał w 1984 roku znawca i miłośnik sztuki prof. Andrzej Ryszkiewicz. Wtedy właśnie władze PRL zdecydowały się restytuować muzeum. I tak w tymczasowej siedzibie powstało Muzeum Śląskie w organizacji. Dopiero 26 czerwca tego roku urzeczywistniły się oczekiwania i marzenia ludzi, którzy pragnęli stworzenia wyjątkowej oprawy dla bogatych zbiorów Muzeum Śląskiego. Nowa siedziba instytucji powstała na terenie zlikwidowanej kopalni "Katowice". Wystawę nawiązującą do historii Muzeum Śląskiego można oglądać na poziomie -4 do 30 sierpnia br.

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

Muzeum Śląskie jest największym obiektem muzealnym powstałym po 1989 roku w Polsce. Prezentowane są tu, poza wystawą o Górnym Śląsku, jedne z najlepszych w kraju zbiorów sztuki polskiej 1800-1945, sztuki polskiej po 1945 roku, śląskiej plastyki nieprofesjonalnej i scenografii teatralnej.

d2ufcrn

Podziel się opinią

Share
d2ufcrn
d2ufcrn