Trwa ładowanie...

Muzeum PRL-u w Krakowie bez pieniędzy od rządu. Dotacja wstrzymana

Meblościanka, telewizor Rubin i inne charakterystyczne elementy wystroju mieszkania polskiej rodziny z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku - tak miała wyglądać jedna z ekspozycji Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. Resort kultury wstrzymał jednak finansowanie powstającej placówki.
Share
Muzeum PRL-u w Krakowie bez pieniędzy od rządu. Dotacja wstrzymana
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d32myzp

Nowohucką ekspozycję od trzech lat organizuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Działania te finansowali do tej pory ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz samorząd stolicy Małopolski. Teraz funduszy z budżetu państwa zabraknie.

Zdaniem wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego muzeum nie wywiązuje się z umów. - Nie bardzo też wiadomo, jak ta placówka ma wyglądać. Ta współpraca rzeczywiście nie idzie do przodu - powiedział Gliński w rozmowie z RMF FM.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Muzeum II Wojny Światowej do likwidacji? Gliński zabrał głos

d32myzp

Tymczasem dyrekcja placówki przyznaje, że opóźnienia nie powstały z winy pracowników muzeum. Podkreśla też, że umowa o dofinansowaniu nie uzależniała wypłat od zakończenia wszystkich prac. Te obejmują nie tylko organizację ekspozycji, ale także przebudowę budynku.

Na krakowskie Muzeum PRL-u resort kultury przeznaczał milion złotych rocznie, a miasto przekazywało jedną piątą tej kwoty - wylicza stacja. Muzealnicy podczas tworzenia głównej wystawy, uruchamiali ekspozycje tymczasowe, np. o 60-leciu harcerstwa w Nowej Hucie.

d32myzp

Podziel się opinią

Share
d32myzp
d32myzp
Więcej tematów