Trwa ładowanie...

Mieszkasz w Krakowie? Zapłać tu podatki. "Za te pieniądze można wybudować 10mkw chodnika"

• Kraków zachęca do płacenia podatków w stolicy Małopolski
• Podatek od jednej osoby pomoże wybudować 10mkw chodnika
• W ubiegłych latach wpływy z PIT wzrosły o 13 mln złotych

Share
Mieszkasz w Krakowie? Zapłać tu podatki. "Za te pieniądze można wybudować 10mkw chodnika"
Źródło: Fotolia, Fot: Piotr Adamowicz
d48va4o

"1 osoba płacąca podatek PIT to korzyść dla budżetu Krakowa rzędu około 1800 zł. Dla lepszego zobrazowania sytuacji warto przypomnieć, że z podatku PIT jednej osoby można np.: zbudować 10 m² chodnika, ustawić 4 stojaki rowerowe, posadzić 72 krzewy, które urozmaicą miejską zieleń, wykonać 10 m² trasy spacerowej, zakupić 8 tablic z nazwą ulicy, 6 znaków drogowych, zainstalować 4 tablice informacyjne, odmalować 78,3 m² pasów, wyznaczyć 225 m² kontrapasu czy wyremontować 25,8 m² drogi" - z takim zamysłem wyruszyła akcja informacyjna dla mieszkańców Krakowa, którzy podatki płacą w innych miastach.

Jak komentują urzędnicy, ogromny odsetek ludzi nie płaci podatku w stolicy Małopolski.

d48va4o

- Z badań Barometru wynika, że ponad 100 tys. osób, które mieszkają w Krakowie, nie płaci tu podatków i o te osoby walczymy. Gdyby wszystkie te osoby złożyły deklaracje podatkowe w Krakowie, do kasy miasta wpłynęłoby dodatkowych 200 mln zł - mówi Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. I dodaje, że trwają prace nad wdrożeniem Karty Mieszkańca - systemu preferencji dla wszystkich płacących podatki w Krakowie.

- Właśnie do tych wszystkich osób, które mieszkają lub pracują w Krakowie, ale z podatku rozliczają się w innej miejscowości, skierowana jest kampania informacyjno-promocyjna "Miasto Kraków - miasto twojego życia. Tu mieszkasz, tu złóż PIT", która rusza 1 kwietnia - informuje Rafał Perłowski, Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Pierwsza kampania zachęcająca do płacenia PIT ruszyła w roku 2012. W jej wyniku 6715 osób pracujących, lecz nie zameldowanych w Krakowie, zdecydowało się zapłacić PIT w stolicy Małopolski. Budżet miasta wzbogacił się wtedy o ponad 10 mln zł. W sumie w latach 2012 - 2014 przeznaczono na kolejne kampanie podatkowe ok. 265 tys. zł, a pozyskano ponad 22 tys. nowych podatników. Wpływy z udziału w PIT w roku 2014 wzrosły o 13 mln, a w roku 2015 o kolejne 21 mln zł od 13 tys. podatników, którzy zdecydowali się zapłacić podatek w miejscu swojego zamieszkania, a nie zameldowania.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d48va4o

Podziel się opinią

Share
d48va4o
d48va4o
Więcej tematów