Trwa ładowanie...
d1r6rz6

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu. Co mówił o Kaczyńskim i Szydło?

Jaka rola przypadnie w tworzeniu rządu Mateuszowi Morawieckiemu a jaka Jarosławowi Kaczyńskiemu? - To przede wszystkim rząd PiS, Zjednoczonej Prawicy. Rząd powstaje przede wszystkim w pierwszej kolejności w uzgodnieniu z Kaczyńskim - powiedział nowy premier.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm udzielił wotum zaufania dla rządu Morawieckiego
Sejm udzielił wotum zaufania dla rządu Morawieckiego (East News, Fot: Jacek Dominski)
d1r6rz6

- Myślę, że w uzgodnieniu i ciągłym kontakcie z zapleczem politycznym, z klubem parlamentarnym, to jest dobra i de facto jedyna droga do skutecznego rządzenia - powiedział premier.

Zapytany o współpracę z Beatą Sszydło, powiedział, że bardzo na nią liczy. Liczy, że współpraca będzie odbywać się w dobrej atmosferze.

W rozmowie z tygodnikiem "Gazeta Polska", Morawiecki zdradził, że za najważniejsze uznał działania mające doprowadzić do stałego podnoszenia "standardu życia Polaków, polskich rodzin, połączone z bezpieczeństwem zewnętrznym oraz wewnętrznym".

d1r6rz6

Premier dodał w rozmowie z "Gazetą Polską", że ważnym celem jego rządu będzie też szybszy rozwój budownictwa mieszkaniowego, a także poprawa warunków funkcjonowania polskich firm m.in. poprzez tworzenie impulsów do rozwoju innowacji czy wsparcie eksportu dla polskich marek podbijających rynki zagraniczne. Konieczna jest także jego zdaniem poprawa jakości usług świadczonych obywatelom przez instytucje publiczne.

Morawiecki uznał, że "cztery kluczowe choroby naszego życia społecznego i gospodarczego" to bieda, bezrobocie, brak mieszkań oraz "zapóźnienia" w służbie zdrowia. Jego zdaniem w ciągu ostatnich lat część z tych problemów udało się znacznie ograniczyć. - Biedy jest znacznie mniej, a bezrobocie jest w potężnym odwrocie - ocenił Morawiecki. Teraz najwyższy priorytet - zgodnie z jego zapowiedzią - zostanie nadany budowie tanich mieszkań i naprawie służby zdrowia.

d1r6rz6

Premier zapowiedział też przeprowadzenie "wielkiej modernizacji Polski". - Jej rdzeniem i istotą jest uznanie, że narodowa suwerenność i tradycja są atutem w modernizacyjnych zmaganiach, a nie barierą czy hamulcem, jak to nam niektórzy próbowali wmówić. Za tą koncepcją stoi diagnoza, że w dzisiejszej Europie narodowe interesy odgrywają rolę znacznie istotniejszą niż ideologiczne nawoływania do budowy wspólnego "europejskiego domu" - powiedział "Gazecie Polskiej" Morawiecki.

Pytany o plany dotyczące restrukturyzacji rządu, "łączenia lub dzielenia ministerstw" odparł, że "nie widzi powodów do podejmowania rewolucyjnych działań". - Oczywiście w dłuższej perspektywie są możliwe pewne korekty, ale te decyzje zapadną już po Nowym Roku - stwierdził premier Morawiecki.

Morawiecki mówił także o katastrofie smoleńskiej. Powiedział, że wyjaśnienie jej okoliczności nie nazwałby "obietnicą wyborczą PiS". - To jest bowiem ogromne zobowiązanie państwa polskiego, żeby to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, wreszcie wyjaśnić do końca - uznał. Jak dodał, chciałby poznać "dowodową prawdę" o Smoleńsku.

d1r6rz6

Zobacz także, co Morawiecki powiedział o Lewandowskim:

d1r6rz6

Podziel się opinią

Share
d1r6rz6
d1r6rz6
Więcej tematów