Trwa ładowanie...
d40r9df

Literacka Nagroda Nobla 2019 wraca ze zdwojoną siłą. Jesienią Akademia Szwedzka przyzna aż dwie nagrody w kategorii literatury

Literacka Nagroda Nobla zostanie ponownie przyznana. Po skandalu seksualnym Akademia Szwedzka nie ogłosiła laureata w 2018 roku, dlatego teraz przyzna aż dwa medale.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Literacka Nagroda Nobla 2019 wraca ze zdwojoną siłą. Jesienią Akademia Szwedzka przyzna aż dwie nagrody w kategorii literatury
Literacka Nagroda Nobla 2019 wraca ze zdwojoną siłą. Jesienią Akademia Szwedzka przyzna aż dwie nagrody w kategorii literatury (Wikimedia Commons CC BY)
d40r9df

Literacka Nagroda Nobla zostanie ponownie przyznana

Literacka Nagroda Nobla w 2019 roku zostanie przyznana. Taką informację przekazała Akademia Szwedzka odpowiedzialna za wyłanianie laureatów tej prestiżowej nagrody. Przedstawiciele Akademii dodali również, że po uporaniu się z konsekwencjami afery seksualnej, a także w porozumieniu z Fundacją Noblowską, w 2019 roku zostanie wyłoniony nie jeden, a aż dwóch laureatów. Dodatkowy nobel zostanie przyznany za 2018 rok.

Literacka Nagroda Nobla – zmiany w Akademii Szwedzkiej

Afera seksualna w Akademii Szwedzkiej miała poważne konsekwencje. Z powodu odejścia wielu członków komisji noblowskiej, okrojony skład nie był w stanie wyłonić laureata Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku. W związku z zaistniałą sytuacją przeprowadzono szereg wewnętrznych reform, których celem było usprawnienie działalności Akademii. Pośród zmian znalazły się m.in. te dotyczące kwestii finansowania oraz odchodzenia członków komisji noblowskiej. Dodatkowo skład jury zostanie uzupełniony o niezależnych członków, którzy nie będą związani z Akademią Szwedzką.

d40r9df

Literacka Nagroda Nobla – kto może zostać tegorocznym laureatem?

Literacka Nagroda Nobla to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. Dostają ją najwybitniejsi poeci oraz epicy, których twórczość ma ogromny wpływ na kreowanie światowej kultury. Na liście kandydatów do tegorocznego literackiego nobla znajduje się wiele nazwisk. Laur w 2019 roku może odebrać Laszlo Krasznahorkai (węgierski pisarz oraz scenarzysta filmowy) lub Cormac McCarthy (amerykański pisarz, dramaturg i scenarzysta). Polską kandydatką do literackiego nobla jest Olga Tokarczuk (poetka, eseistka, pisarka, scenarzystka oraz psycholog).

d40r9df

Podziel się opinią

Share
d40r9df
d40r9df