Latające kleszcze. Jak wyglądają i czy są groźne? Można spotkać je w lasach
Latające kleszcze to potoczna nazwa strzyżaków sarnich. Owady pojawiają się w polskich lasach. Pasożytują na dzikich zwierzętach – sarnach, jeleniach i łosiach, ale mogą także atakować ludzi. Ich ukąszenia są bolesne. Jak ochronić się przed latającymi kleszczami?
Strzyżak sarni (Lipoptena cervi) to gatunek owada, który można napotkać podczas spacerów w lesie. Wyglądem i zachowaniem przypomina kleszcza, a przez to, że posiada skrzydła, potrafi szybko zaatakować swoją ofiarę. Gdy znajdzie nowego żywiciela zrzuca przezroczyste skrzydła i wczepia się w skórę, dzięki nóżkom zakończonym haczykami. Strzyżaki najczęściej atakują w stadach. Przez małe rozmiary potrafią szybko przedostać się do nosa lub uszu.
Jak wyglądają latające kleszcze?
Ich długość wynosi od 3,5 do 5 mm. Latające kleszcze mają także spłaszczony kształt, przez co trudniej jest je znaleźć, gdy wczepią się na przykład we włosy. Strzyżaki to owady o brązowym zabarwieniu, które na brzuchu przechodzi w zielonkawożółty odcień. Powierzchnia ich ciała pokryta jest ciemnymi włosami. Cechą charakterystyczną strzyżaków są skrzydła. Odrzucają je, gdy znajdą się na ofierze, aby móc wykonywać sprawniejsze ruchy. Posiadają także nogi z zakończeniem w kształcie pazurów. Latające kleszcze są uciążliwe, ale na szczęście niezbyt groźne dla człowieka.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Latające kleszcze. Występowanie
Miejsce ich występowania jest szerokie. Najczęściej spotkać je można w lasach, w szczególności podczas ciepłych miesięcy. Występują więc głównie od wiosny aż do jesieni. Gdy pogoda jest ciepła i bezdeszczowa, potrafią pojawiać się nawet w październiku i listopadzie. Celem owadów są przede wszystkim leśne zwierzęta. Chociaż człowiek nie jest ich główną ofiarą, w czasie poszukiwań posiłku, potrafią zaatakować całą chmarą.
Czy strzyżaki są niebezpieczne dla człowieka? Jak się ochronić
Latające kleszcze nie są niebezpieczne dla człowieka, ale po ich ukąszeniach pojawiają się bolesne i swędzące ślady. Mogą one utrzymywać się na skórze przez dłuższy czas. W niektórych przypadkach ugryzienia strzyżaków doprowadzić mogą do reakcji alergicznych i zmian skórnych. U osób, które są uczulone na jad latających kleszczy, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z oddychaniem.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Ciężko jest uchronić się przed atakiem latających kleszczy. Ze względu na mały rozmiar i skrzydła są w stanie szybko przedostać się na człowieka i wplątać we włosy. Odpowiednie ubranie w tym przypadku nie wystarczy, choć lepiej wyposażyć się w odzież wykonaną ze śliskiego materiału. Przed wejściem do lasu warto także pamiętać o preparacie odstraszającym owady, który może nieco osłabić atak latających kleszczy.