Pogoda długoterminowa. Październik z babim latem? Prognoza zaskakuje
Wrzesień w 2022 roku był najchłodniejszym od lat. Niemal w całym kraju przeważała pochmurna, deszczowa i chłodna aura. Najnowsze mapy IMGW nareszcie wskazują poprawę aury. Słońce będzie jednak przeplatać się z opadami. Na południu wystąpią także przygruntowe przymrozki.
Zanim do kraju przybędzie złota, polska jesień, Polaków czeka pochmurna i wietrzna aura. Na początku tygodnia silne porywy wiatru wystąpią od regionów północnych po południowe - miejscami będą one osiągać do 75 km/h. Do tego dojdą opady deszczu oraz zachmurzenie. Pogoda zacznie poprawiać się w środę (5 października).
Pogoda na początek października. Dwa tygodnie zmiennej aury
Przygotowane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego mapy pogodowe wskazują, że "babie lato" zawita do kraju już w środę. W tym dniu ustąpią opady deszczu, a temperatura w Polsce znacznie wzrośnie. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą nawet 19 kresek powyżej zera. Ciepła i słoneczna aura utrzyma się co najmniej do soboty (8 października).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Załamanie pogody. W Tatrach pada śnieg
Szczegółowy rozkład temperatury w kraju w pierwszym tygodniu października w najcieplejszym momencie dnia wskazuje:
- od 9 do 15 stopni Celsjusza w poniedziałek (3 października),
- od 12 do 15 stopni Celsjusza we wtorek (4 października),
- od 14 do 19 stopni Celsjusza w środę (5 października),
- od 15 do 21 stopni Celsjusza w czwartek (6 października),
- od 15 do 20 stopni Celsjusza w piątek (7 października),
- od 16 do 19 stopni Celsjusza w sobotę (8 października),
- od 12 do 17 stopni Celsjusza w niedzielę (9 października).
W regionach podgórskich temperatura powietrza będzie nieznacznie niższa.
Pogoda długoterminowa na październik. Dwa tygodnie ze zmienną aurą
Po słonecznym i ciepłym tygodniu z weekendowym załamaniem pogody aura zacznie się polepszać. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że od wtorku (11 października) temperatura w Polsce znów zacznie rosnąć, a opady deszczu, które pojawią się w kraju w niedzielę i poniedziałek, ustąpią miejsca słonecznej pogodzie. Nie będzie jednak tak ciepło i bezchmurnie, jak w poprzednim tygodniu. W nocy w wielu miejscach termometry wskażą 0 stopni Celsjusza. Wystąpią także przygruntowe przymrozki a w górach spadnie śnieg.
Od czwartku (13 października) w wielu regionach Polski zaczną występować lokalne opady deszczu. Początkowo na północy i zachodzie kraju, później na południu, a w niedzielę padać może już w całej Polsce. Wraz z opadami, nieznacznie spadnie temperatura powietrza.