Babie lato, czyli złota, polska jesień przed nami. Jak wskazują długoterminowe mapy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, po ochłodzeniu zapowiadanym na najbliższe dni, do kraju pod koniec września zawita słoneczna aura.
Babie lato. Jak powstaje?
Babim latem określa się okres słonecznej i ciepłej pogody, utrzymującej się w porze jesiennej. Za jej pojawienie się odpowiada układ wysokiego ciśnienia atmosferycznego - na terenie Polski największy wpływ na kształtowanie się babiego lata mają:
- wyż południowoazjatycki
- wyż wschodnioeuropejski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niedźwiedź z Bieszczad wie, jak radzić sobie z upałem
Babie lato to efekt uspokojenia się atmosfery na półkuli północnej, które następuje w okolicach równonocy jesiennej, czyli początku astronomicznej jesieni. Spokój ten powodują niewielkie kontrasty termiczne panujące pomiędzy półkulami. Północna część globu nie zdążyła wychłodzić się po lecie a południowa - nagrzać po zimie.
Kiedy jest babie lato 2022?
Określenie dokładnego terminu początku i czasu trwania babiego lata nie jest możliwe. Każdego roku podpowiedzią są przewidywania synoptyków. W tym roku wskazują oni, że ciepła, słoneczna aura powróci do Polski pod koniec września i na początku października. W tym czasie w wielu regionach termometry wskażą około 15-20 stopni Celsjusza, przy dużych, dobowych wahaniach temperatury. Rozpogodzi się także niebo.
Na babie lato trzeba jednak chwilę poczekać. Według prognoz opublikowanych przez serwis WXCHARTS temperatura w Polsce zacznie rosnąć w okolicach niedzieli, 25 września. W ostatnim dniu miesiąca w wielu miejscach kraju termometry mają wskazać od 18 do nawet 22 kresek.