Trwa ładowanie...

Prognoza pogody na zimę 2022/23. Kiedy spadnie śnieg? Padła data

Chociaż do początku zimy 2022/2023 pozostało jeszcze wiele czasu, to Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW przestawiło już mapy anomalii średnich temperatur przewidywanych na początek zimy. Ile będzie stopni? Kiedy spadnie śnieg? Pierwsze przymrozki pojawiły się w Polsce już we wrześniu, dlatego sprawdziliśmy, czego spodziewać się później.

Pogoda na zimę 2023. Kiedy spadnie śnieg?Pogoda na zimę 2023. Kiedy spadnie śnieg?Źródło: IMGW, Pixabay
d2xnc2a
d2xnc2a

Prognozy długoterminowe mają charakter orientacyjny - są przewidywane na podstawie danych zebranych za okres referencyjny, a także obserwacji i doświadczeń meteorologów.

Prognoza pogody na zimę. IMGW przedstawił dane

W związku z drastycznym wzrostem cen energii, prądu oraz węgla wielu Polaków zastanawia się, jaka pogoda prognozowana jest na nadchodzącą zimę. Jak wskazuje model CFS E3 przedstawiony przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, nadchodząca zima ma być cieplejsza nawet o 1,5 stopnia Celsjusza od analogicznych miesięcy w latach 1990-2020. Wartość bliska zeru, czyli średnim temperaturom odnotowywanym we wskazanym okresie, może wystąpić w listopadzie na północy kraju.

Prognoza pogody na zimę 2023. Zima będzie ciepła. CMM-IMGW
Prognoza pogody na zimę 2023. Zima będzie ciepła.Źródło: CMM-IMGW

Kiedy spadnie śnieg? Prognoza pogody na zimę w Polsce

Według przedstawionej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej eksperymentalnej prognozy pogody na jesień i zimę, pierwsze opady śniegu możliwe są już w listopadzie.

d2xnc2a

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Racjonowanie energii. Ekspertka: Trzeba się przygotować do zimy

W jedenastym miesiącu roku średnia temperatura powietrza ma kształtować się w zakresach normy, co oznacza, że w Polsce wystąpią temperatury od 1,3 do 6,4 stopni Celsjusza. Przewidywania meteorologów wskazują także, że suma opadów atmosferycznych będzie zbliżona do wartości przedstawianych w okresie referencyjnym. Wyjątkiem mogą być regiony nadmorskie, gdzie ilość opadów może przekroczyć średnią wieloletnią.

Jaka będzie zima 2022? Prognozy IMGW wskazują, kiedy spadnie śnieg. IMGW
Jaka będzie zima 2022? Prognozy IMGW wskazują, kiedy spadnie śnieg.Źródło: IMGW

Inaczej sytuacja ma kształtować się w grudniu. W ostatnim miesiącu 2022 roku średnia opadów ma przekroczyć tę mierzoną w latach 1991-2020, co oznacza, że będziemy mieć do czynienia z mokrym okresem roku. Wysokie sumy opadów w zestawieniu ze średnią temperaturą powietrza wynoszącą od minus 3,1 do plus 3 stopni Celsjusza pozwalają przewidywać, że w grudniu opadów śniegu będzie sporo.

Kiedy spadnie śnieg? Zima 2022/23 zapowiada się z dużymi opadami. IMGW
Kiedy spadnie śnieg? Zima 2022/23 zapowiada się z dużymi opadami.Źródło: IMGW

Długoterminowa prognoza pogody na zimę. Ciepło w całej Europie

Przedstawiane przez CMM-IMGW mapy długoterminowe wskazują, że początek zimy będzie cieplejszy od analogicznych okresów lat ubiegłych w całej Europie. W strefie centralnej kontynentu anomalia ma wynieść od 1 do 2 stopni, co oznacza, że temperatura przekroczy średnią z lat 1993-2016. Nieco mniejsza anomalia spodziewana jest na północy i południu starego kontynentu.

d2xnc2a
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xnc2a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xnc2a
Więcej tematów