ycipk-2m9d8v

Kulisy operacji ABW ws. szpiegów. "Wyhodowany przez chińskie służby do pracy w Polsce"

Polskie służby specjalne od dłuższego czasu obserwowały działalność zatrzymanych obywatela Chin Wejinga W. oraz byłego funkcjonariusza ABW Piotra D. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Chińczyk przyjechał do Polski tylko w jednym celu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wejing W. skończył polonistykę na uniwersytecie w stolicy Chin
Wejing W. skończył polonistykę na uniwersytecie w stolicy Chin (Facebook.com/screen)
ycipk-2m9d8v

Jak ustalił "Fakt", służby długo przygotowywały się do zatrzymania obu mężczyzn i postawienia im zarzutów. Praca operacyjna trwała od kilku lat. Gazeta wyjaśnia, że zatrzymany Chińczyk, były konsul ChRL w Gdańsku, to wysoki rangą agent służb specjalnych Pekinu.

- Został wyhodowany przez chińskie służby do pracy w Polsce. Doskonale znał język polski i wiedział "kto jest kim" - mówi w rozmowie z dziennikiem osoba, która ma znać kulisy sprawy. Wyjaśnia też, że Wejing W. (znany także jako "Staszek W.") skończył polonistykę na uniwersytecie w stolicy Chin.

Informator ze służb ujawnia, że Chińczyk "pracując dla Huawei, rozpoczął działania na rzecz chińskiego wywiadu jako 'nielegał', czyli osoba bez statusu dyplomatycznego". W Polsce przebywał od 2006 r., od lat pracując w warszawskim oddziale koncernu. Ostatnio zajmował się sprzedażą sprzętu dla instytucji publicznych.

ycipk-2m9d8v

Polskie służby uważają, że ta funkcja nie była przypadkowa.

- Chodziło o przejęcie, a co za tym idzie kontrolę nad łącznością w urzędach państwowych: wyposażanie w telefony, huby oraz, co najgorsze, przejmowanie przesyłu sieci - mówi "Faktowi" informator związany z kontrwywiadem. Jego zdaniem, zatrzymani mieli dostęp do niemal wszystkich kluczowych informacji.

Praca dla rządowych instytucji

ycipk-2m9d8v

Warto również zaznaczyć, że to właśnie Piotr D. współtworzył osiem lat temu Szyfrowaną Łączność Rządową, czyli tajną sieć szyfrowaną. W branży teleinformatycznej pracował od lat (ostatnio w Orange) i miał opinię niekwestionowanego eksperta.

Pracował również w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie był wiceszefem departamentu ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz doradcą ówczesnego szefa Agencji gen. Krzysztofa Bondaryka. W swojej karierze wykładał również na Wojskowej Akademii Technicznej i pracował dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej przy organizacji Światowych Dni Młodzieży i wizycie papieża Franciszka.

Weijing W. i Piotr D. zostali aresztowani pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin i grozi im kara nawet 10 lat więzienia.

ycipk-2m9d8v

Wątek chiński z 2009 r.

Choć to pierwszy przypadek zatrzymania w Polsce tak wysokiej rangą osoby w służbach specjalnych Pekinu, to wcześniej wątek szpiegostwa dla Państwa Środka pojawił się już 10 lat temu, podczas zaginięcia i śmierci szyfranta Służby Wywiadu Wojskowego, chor. Stefana Zielonki.

Francuskie media podały, że Polak został zwerbowany przez Chińczyków, a wywieziony do Szanghaju w obawie przed dekonspiracją. Niedługo później ciało Zielonki odnaleziono w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2m9d8v
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2m9d8v

ycipk-2m9d8v
ycipk-2m9d8v