Trwa ładowanie...
ycipk-3cq18b

Polak i Chińczyk zatrzymani przez ABW. "Podejrzenia o szpiegostwo"

ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. Weijing W. to dyrektor polskiego oddział Huawei. Piotr D. to z kolei były wysoki rangą oficer ABW, obecnie ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Funkcjonariusze ABW zatrzymali Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo
Funkcjonariusze ABW zatrzymali Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo (Agencja Gazeta)
ycipk-3cq18b

O sprawie poinformował portal tvp.info. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyzn w związku z podejrzeniami o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi.

Z nieoficjalnych informacji dziennikarzy portalu wynika, że funkcjonariusze weszli do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zabrali także dokumenty i dane z siedziby polskiego oddziału Huawei oraz biura firmy Orange, gdzie ostatnio pracował Piotr D.

Sąd zgodził się na areszt

ycipk-3cq18b

Postanowienie o wydaniu nakazu aresztowania wydał w czwartek wieczorem Sąd Rejonowy w Warszawie. Weijng W. to dyrektor sprzedaży na Polskę chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei. Piotr D. to z kolei były wiceszef Departamentu ds. Bezpieczeństwa Teleinformatycznego. Był też doradcą ówczesnego szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka. Jego odejście w 2011 r. wiązano z tzw. infoaferą.

Funkcjonariusze we wtorek weszli też do domów podejrzanych i zabezpieczyli dokumenty i dane. Mieli też pojawić się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Z informacji money.pl wynika jednak, że przeszukania tam nie było.

ycipk-3cq18b

Zarzuty o szpiegostwo. Wiceambasador interweniuje

Materiał dowodowy wobec mężczyzn jest mocny. Zdaniem śledczych obaj działali na rzecz chińskich służb specjalnych, za co grozi im do 10 lat więzienia. Podejrzani nie przyznają się do winy i odmawiają składania wyjaśnień.

Zobacz także: Elżbieta Zawacka, polska szpieg i superbohaterka

ycipk-3cq18b

W związku z tą sprawą w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych miał też pojawić się zastępca ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Poprosił o umożliwienie chińskim służbom konsularnym kontaktu z W. Zatrzymany Chińczyk jest absolwentem Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych uchodzącego za kuźnię kadr chińskiej dyplomacji i wywiadu. Podczas studiów na Uniwersytecie Łódzkim odbył roczny kurs języka polskiego.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3cq18b

ycipk-3cq18b
ycipk-3cq18b