Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
małopolskie
03-11-2015 15:06

POWER - szansa dla młodych


**Jesteś młody i bezrobotny? Chcesz się dalej kształcić? A może zanim podejmiesz pracę chciałbyś przejść szkolenie albo staż? Marzysz o pracy, rozwoju naukowym czy założeniu własnej firmy? Zapytaj się w powiatowym urzędzie pracy, co oferuje Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.**

POWER - szansa dla młodych
d14aju9
d14aju9

Dla kogo?

Środki POWER to szansa dla młodych mieszkańców Małopolski, którzy mają trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. Program nakierowany jest przede wszystkim na indywidualną pomoc. Specjalne środki wspierające młodych są odpowiedzią na największą barierę, na jaką napotykają na rynku pracy: brak stażu i doświadczenia zawodowego – zwraca uwagę Jacek Pająk, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Na pomoc w ramach POWER liczyć mogą osoby niepracujące, nieuczące się i niekorzystające ze szkoleń, w wieku od 18 do 29 lat. Już teraz ze środków POWER mogą korzystać osoby młode zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy. Na pomoc może liczyć 11 tysięcy młodych Małopolan. Rekrutacja do projektów już trwa. Nie jest to ostatnia szansa na wsparcie z POWER. W następnych latach planowane są kolejne edycje projektów. O szczegółowe informacje pytać należy w małopolskich urzędach pracy.

Większe szanse na rynku pracy

Wszystkie dostępne w urzędach pracy możliwości mają zwiększyć szanse młodego człowieka na zatrudnienie i zaktywizowanie. Ich celem jest zachęcić go do udziału w różnego rodzaju formach podnoszenia kwalifikacji, poprawiania umiejętności praktycznych bądź zdobycia doświadczenia zawodowego. Dzisiejszy rynek pracy wymaga od nas gotowości do zmian. Udział w różnego typu inicjatywach, korzystanie z dodatkowych form wsparcia otwiera nam dodatkowe możliwości i zwiększa nasze szanse na rynku pracy – przekonuje Marek Marczyk, doradca zawodowy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Program ma również pomóc osobom zainteresowanym założeniem firmy, dając możliwość uzyskania jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości około 20 tys. zł. Dzięki środkom POWER, które otrzymała Małopolska z tej szansy może skorzystać ok. 1,7 tysiąca młodych ludzi.

Zapytaj w urzędzie pracy

To, jaką kwotę dofinansowania otrzymał powiatowy urząd pracy w Małopolsce, uzależnione było od skali bezrobocia wśród osób w wieku do 30 lat. Warto wskazać, że największe dofinansowanie otrzymał Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie, a najmniejsze Powiatowy Urząd Pracy w Wieliczce. Jednak nieważne, czy jest się mieszkańcem Limanowej, Dąbrowy Tarnowskiej czy Oświęcimia we wszystkich powiatowych urzędach pracy w Małopolsce dostępny jest pakiet wsparcia skierowany do osób do 29 roku życia.
Dlatego przyjdź do swojego powiatowego urzędu pracy i zapytaj o możliwości jakie oferuje Program Operacyjne Wiedza Edukacja Rozwój. Zainspiruj się zawodowo, wejdź na profil pociagdokariery.pl na Facebooku. Znajdziesz tam przydatne informacje dotyczące rozwoju zawodowego. Dowiesz się również, które inicjatywy ludzi młodych mogą zostać wsparte środkami unijnymi. Poniżej zamieszczamy krótką ściągę dotyczącą możliwości dostępnych w ramach POWER.

Aktualne dostępne formy wsparcia

Bony szkoleniowe - polegają na sfinansowaniu przez urząd pracy kosztów udziału osoby bezrobotnej w wybranym przez nią szkoleniu/szkoleniach bądź kursach zawodowych. Dzięki bonowi finansowane są nie tylko koszty samego szkolenia, ale także, jeżeli jest to konieczne; koszty dojazdu oraz zakwaterowania.

d14aju9

Środki na założenie firmy - środki bezzwrotnie przyznawane osobie bezrobotnej, które mogą być spożytkowane na kwalifikowane wydatki związane z uruchomieniem firmy.

Szkolenia - dają możliwość zdobycia, podniesienia, uzupełnienia kwalifikacji w różnych obszarach tematycznych. Sfinansowane przez urząd pracy mogą być koszty udziału w szkoleniu, ale także koszty dojazdu oraz, jeśli to konieczne, zakwaterowania.

Staże - polegają na nabywaniu przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych u konkretnego pracodawcy (bez nawiązania stosunku pracy)
. Podczas stażu osoba bezrobotna doskonali swoje umiejętności w wybranym zawodzie lub specjalności.

Prace interwencyjne - to zatrudnienie osoby bezrobotnej do pracy, której koszty są refundowane przez urząd pracy.

d14aju9

Bony stażowe - polegają na skierowaniu osoby bezrobotnej na 6-miesięczny staż u pracodawcy. Osoba bezrobotna wybiera, czy staż ma odbyć się w firmie, organizacji pozarządowej bądź w urzędzie. Warunkiem takiego skierowania jest zobowiązanie się pracodawcy do zatrudnienia stażysty przynajmniej na kolejne 6 miesięcy. Dzięki bonowi stażysta może sfinansować dojazd oraz badania wstępne wymagane przez pracodawcę.

Bony na zasiedlenie - polegają na przyznaniu środków na zamieszkanie w innej miejscowości. Bon na zasiedlenie jest przyznawany zarówno osobie, która znalazła zatrudnienie, jak również uruchomiła działalność gospodarczą. Warunkiem jest utrzymanie aktywności przez 6 miesięcy.

Doradztwo zawodowe - to pomoc dla osoby bezrobotnej w ustaleniu planu działania. Doradca pomaga wybrać albo zmienić zawód, określić kierunek kształcenia i rozwoju zawodowego. Wsparcie realizowane jest z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych, sytuacji życiowej oraz potrzeb lokalnego rynku pracy.

d14aju9

Studia podyplomowe - powiatowy urząd pracy finansuje koszty nauki na wybranym przez osobę bezrobotną kierunku. W trakcie studiów osobie bezrobotnej przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku, aż do momentu ich ukończenia. Co ciekawe, nawet jeśli w trakcie znalazła pracę lub rozpoczęła działalność gospodarczą.

Spośród wymienionych form wsparcia dotychczas szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia zawodowe i staże. Wielu młodych Małopolan skorzystało również z pomocy doradców zawodowych. Ważne jest to, że w następnych latach powiatowe urzędy pracy w Małopolsce będą realizować kolejne projekty dla ludzi młodych. Póki co natomiast, nadal w wybranych urzędach są jeszcze dostępne różne formy wspierające młodych. Poniżej zestawienie dostępnych propozycji. Aby uzyskać aktualne informacje, zapytaj w swoim urzędzie pracy jakie formy są jeszcze dostępne w tym roku w ramach środków POWER.

Bochnia
Do Powiatowego Urzędu Pracy w Bochni zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby wykorzystać bony szkoleniowe i podnieść swoje kwalifikacje. Urząd dysponuje jeszcze dotacjami na założenie firmy oraz wolnymi miejscami na szkolenie grupowe pt. Spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG (I stopień)" oraz; Magazynier z obsługą wózka widłowego"

d14aju9

Brzesko
Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku przyjmuje jeszcze wnioski o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dąbrowa Tarnowska
Również w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej wciąż są dostępne środki na założenie firmy.

Gorlice
Obecnie dostępne są jeszcze bony na zasiedlenie. Są to środki dla osób bezrobotnych, które podejmują pracę poza obecnym miejscem zamieszkania. Dostępne są jeszcze również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

d14aju9

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
Obecnie jest jeszcze szansa na zdobycie funduszy na uruchomienie biznesu. Kolejna edycja wsparcia z programu POWER jest planowana w lutym 2016 r.

Limanowa
Urząd posiada jeszcze środki na szkolenia indywidualne dla osób bezrobotnych. To idealne rozwiązania dla tych, którzy chcą podnieść albo zdobyć nowe kwalifikacje.

Miechów
W powiecie miechowskim łącznie wsparcie w tym roku otrzyma 300 osób młodych. Wśród oferowanych form wsparcia były dostępne: pośrednictwo pracy, staże, szkolenia zawodowe, prace interwencyjne oraz przyznawane były środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

d14aju9

Myślenice
W Myślenicach trwa nabór na dofinansowanie założenia firmy. Na stronie urzędu można również znaleźć wiele interesujących, subsydiowanych oferty pracy.

Nowy Targ
W Nowym Targu wciąż są dostępne środki na założenia firmy.

Nowy Sącz
W Nowym Sączu czekają bony na zasiedlenie oraz bony szkoleniowe.

Powiat nowosądecki
W powiecie nowosądeckim dostępne są środki na zasiedlenie. Urząd Pracy w tym roku przyznawał dotacje na założenie firmy, organizował staże, przyznawał bony szkoleniowe, prowadził szkolenia i prace interwencyjne.

Oświęcim
W powiecie oświęcimskim nadal są dostępne dotacje na założenie firmy oraz bony szkoleniowe. Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu organizował w ramach programu POWER również staże i prace interwencyjne.

Sucha Beskidzka
W Suchej Beskidzkiej zaplanowany jest nowy nabór wniosków na dotację na założenie firmy. Inne formy wsparcia w ramach POWER, które Urząd Pracy oferował obejmowały staże, bony na zasiedlenie oraz szkolenia.

Tarnów
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie można otrzymać dotację na założenie firmy. Dostępne są również staże i bony na zasiedlenie. Jest też możliwość podjęcia zatrudnienia na zasadzie prac interwencyjnych.

Wieliczka
W Wieliczce młodzi ludzie mogą skorzystać ze szkoleń finansowanych z POWER.

Wadowice
W Wadowicach w październiku ogłoszono nabór na organizację staży dla młodych bezrobotnych. Zachęcamy do śledzenia strony urzędu, gdzie pojawią się informacje o tym, gdzie i jakie staże będą dostępne.

Zakopane
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Zakopanem wciąż są dostępne środki dla tych wszystkich, którzy marzą o prowadzeniu własnego biznesu. Jest również szansa na udział w szkoleniach, które pomogą zdobyć kwalifikacje pożądane na rynku pracy. Wprawdzie w Chrzanowie, Olkuszu i Proszowicach dostępne na ten rok możliwości już się wyczerpały, jednak środki POWER będą dostępne również w następnych latach. Dlatego warto śledzić strony internetowe powiatowych urzędów pracy.

Dowiedz się więcej

POWER to nie tylko pomoc dla osób młodych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Instytucje rynku pracy będą realizować projekty dla pozostałych osób młodych. Projekty ruszą pod koniec 2015 r., rekrutacja będzie prowadzona w 2016 r. Dlatego warto śledzić stronę www.power.wup-krakow.pl, gdzie zamieszczane będą najważniejsze informacje, również te zawierające wymogi przystąpienia do projektów.

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj