Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia i zgony. Raport MZ z 7 marca (niedziela)

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane o zakażeniach SARS-CoV-2 i zgonach, których przyczyną był COVID-19.
Share
Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia i zgony. Raport MZ z 7 marca (niedziela)
Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia i zgony. Raport MZ z 7 marca (niedziela)Źródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d3ypoly

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że minionej doby w Polsce wykryto 13 574 nowe zakażenia koronawirusem.

"Mamy 13 574 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2807), śląskiego (1596), wielkopolskiego (1198), pomorskiego (1098), małopolskiego (997), dolnośląskiego (909), podkarpackiego (718), warmińsko-mazurskiego (706), kujawsko-pomorskiego (696), łódzkiego (577), lubuskiego (476), lubelskiego (406), zachodniopomorskiego (372), świętokrzyskiego (263), podlaskiego (253), opolskiego (240). 262 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - czytamy w komunikacie MZ na Twitterze.

"Z powodu COVID-19 zmarło 25 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 101 osób" - poinformował resort zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia i zgony. Raport MZ z 7 marca (niedziela) WP
Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia i zgony. Raport MZ z 7 marca (niedziela) Źródło: WP

Resort przekazał też aktualne liczby dot. zajętych łóżek i respiratorów. Ponadto według danych MZ obecnie na kwarantannie przebywa 227 988 osób, wyzdrowiało z kolei 1 482 568 pacjentów.

Koronawirus w Polsce. Zmiany w procesie szczepień

W sobotę na stronach Ministerstwa Zdrowia pojawił się komunikat dotyczący zmian w Narodowym Programie Szczepień. W myśl nowych zasad wydłuży się czas oczekiwania na drugą dawkę szczepionki. Zmiany dotyczyć będą osób, które nie przyjęły jeszcze pierwszej dawki preparatu.

d3ypoly

"Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami" - czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

Nowe obostrzenia. Nauczanie hybrydowe w dwóch województwach. Komentarz eksperta

MZ wprowadziło również nowe zasady dla osób, u których przed przyjęciem pierwszej dawki wykryto zakażenie koronawirusem oraz pacjentów którzy zarazili się SARS-CoV-2 po przyjęciu pierwszej dawki. Będą oni mogli przyjąć pierwszą dawkę szczepionki po 6 miesiącach od zakończenia choroby. W przypadku tych drugich dookreślona zostanie jeszcze liczba koniecznych dla zbudowania odporności dawek.

d3ypoly

Koronawirus w Polsce. Plany wobec brytyjskiej mutacji SARS-CoV-2

Minister zdrowia Adam Niedzielski wielokrotnie podkreślał, że największym ryzykiem związanym z trzecią falą koronawirusa jest rozprzestrzenianie się brytyjskiej mutacji. W związku z tym podjęta została decyzja o prowadzeniu dokładniejszych badań, które obejmą 5 proc. pozytywnych próbek pobranych do testów na SARS-CoV-2 w całej Polsce.

Najnowsza prognoza epidemiczna zakłada, że jeżeli udział brytyjskiej wariacji wśród wszystkich wykrytych zakażeń przekroczy 40 proc., to trzecia fala pandemii w Polsce może przedłużyć się do do maja. Jej szczyt przypadłby na pierwsze dni kwietnia, kiedy liczba wykrywanych dziennie zakażeń przekroczyć może średnio 21 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ypoly

Podziel się opinią

Share
d3ypoly
d3ypoly
Więcej tematów