Trwa ładowanie...

Koronawirus. Poważne zmiany na granicy. Niepokojące doniesienia

Koronawirus powoduje poważne problemy na granicy z Niemcami. Na przejściach Lubieszyn i Świnoujście/Ahlbeck powstają centra testowe na COVID. Pojawiają się także niepokojące informacje, że nasi sąsiedzi szykują się na ewentualne zakwalifikowania Polski do tzw. grupy państw wysokiego ryzyka.
Share
Koronawirus. Niemcy mogą zakwalifikować Polskę do tzw. grupy państw wysokiego ryzyka
Koronawirus. Niemcy mogą zakwalifikować Polskę do tzw. grupy państw wysokiego ryzyka Źródło: PAP
dpfv2qp

Jak informuje Polsat News, na przejściach granicznych z Niemcami powstają centra testów covidowych. Mają zacząć działać już pod koniec tego tygodnia. Przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy mieszkają po jednej stronie granicy, a pracują po drugiej.

Jest to wynik ugody między władzami w Niemczech a Polakami, którzy złożyli skargę na obecne przepisy. Złożyli oni skargę do sądu administracyjnego w Greiswaldzie, podkreślając, że obecne zasady są łamaniem unijnych zasad o swobodnym przepływie ludzi i towarów. Poza tym zwrócili uwagę, że za każdym razem muszą płacić od 35 do 100 euro za wykonanie testu na COVID, a w regionie jest niewiele miejsc, gdzie mogą go wykonać.

Rząd Meklemburgii zdecydował zatem o budowie mobilnych centrów na dwóch przejściach granicznych (Lubieszyn i Świnoujście/Ahlbeck). Ponadto pracownicy transgraniczni będą teraz płacić za testy 10 euro. Resztę pokryją regionalne władze.

dpfv2qp

Testy mają być wykonywane błyskawicznie, dzięki czemu natychmiast będzie można kontynuować swoją podróż.

Niepokojące jest jednak to, że Niemcy szykują się na ewentualność zakwalifikowania Polski do tzw. grupy państw wysokiego ryzyka - dowiedział się Polsat News. W tej sytuacji możliwe są obostrzenia, z jakimi mamy do czynienia na niemiecko–czeskiej granicy lub na granicy z austriackim Tyrolem.

Daniel Obajtek. Kolejna publikacja "Gazety Wyborczej". Włodzimierz Czarzasty komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpfv2qp

Podziel się opinią

Share
dpfv2qp
dpfv2qp
Więcej tematów