Trwa ładowanie...

Korea Północna ma broń jądrową i rakiety do jej przenoszenia

Korea Północna posiada broń jądrową i rakiety do jej przenoszenia - poinformowały amerykańskie media, powołując się na tajny raport amerykańskiego wywiadu wojskowego (DIA).

Korea Północna ma broń jądrową i rakiety do jej przenoszeniaŹródło: PAP/EPA
d3qta3v
d3qta3v

Dziennik "New York Times" i stacja telewizyjna CNN podały, że wywiad wojskowy USA jest "umiarkowanie pewny", że "Korea Północna dysponuje bronią jądrową, która może być przenoszona przez rakiety balistyczne". Jednak, jak wynika z raportu, sprawność tych rakiet jest raczej niska.

Przewodniczący Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, generał Martin Dempsey nie chciał komentować tych doniesień. Rzecznik Pentagonu George Little powiedział jednak, że "jest powód do niepokoju".

Jednocześnie USA deklarują, że nie wierzą, by Korea Północna była w stanie dokonać ataku nuklearnego - informuje agencja AFP, powołując się na anonimowego przedstawiciela administracji waszyngtońskiej.

- Korea Północna nigdy wcześniej nie miała takich możliwości i nie sądzimy, by miała je teraz - stwierdził przedstawiciel władz USA.

d3qta3v

Odnosząc się do informacji podawanych przez amerykańskie media, Pentagon oświadczył, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, iż Korea Północna może wystrzelić rakietę z głowicą nuklearną. - Byłoby błędem sądzić, że północnokoreański reżim ma w pełni sprawdzone możliwości tego rodzaju ataku - powiedział rzecznik Pentagonu George Little.

Podobnego zdania jest południowokoreańskie ministerstwo obrony, które oświadczyło, że wątpi, by Korei Północnej udało się zminiaturyzować głowicę jądrową, tak by możliwe było umieszczenie jej na rakiecie.

- Nasza armia ocenia, że Północ nie dokonała jeszcze takiej miniaturyzacji - powiedział rzecznik południowokoreańskiego resortu obrony.

W czwartek, na kilka godzin przed pojawieniem się informacji o tajnym raporcie DIA, minister obrony USA Chuck Hagel oświadczył, że ani Korea Północna, ani Iran nie mają możliwości zaatakowania Stanów Zjednoczonych pociskami rakietowymi z głowicami nuklearnymi.

Hagel wypowiedział się na ten temat na forum komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów. Podkreślił, że nie wierzy, by Korea Północna czy Iran dysponowały pociskami rakietowymi dalekiego zasięgu, które mogłyby wykorzystać do zaatakowania USA bronią masowego rażenia. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości kraje te mogą uzyskać taki potencjał.

d3qta3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qta3v
Więcej tematów