Trwa ładowanie...

Konwencja stambulska. Jest decyzja. Mateusz Morawiecki przekazał stanowisko rządu

Konwencja stambulska. Premier Mateusz Morawiecki przekazał stanowisko rządu. - Skierowałem do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją - powiedział.

Konwencja stambulska. Jest decyzja. Mateusz Morawiecki przekazał stanowisko rząduŹródło: NurPhoto via Getty Images
d4lbpz7
d4lbpz7

- Konwencja stambulska - pojawia się wiele głosów, że niewłaściwie definiuje źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza narzędzi do walki z nią. To bardzo poważne wątpliwości. Jako rząd podzielamy częściowo obawy Polaków i mamy prawo sądzić, że może być niezgodna z Konstytucją w zakresie wolności poglądów i wychowywania dzieci zgodnie z własnym sumieniem - przekazał Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

- Skierowałem do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją. Sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej i prawomocnej procedury - zapowiedział.

- W ustawie antyprzemocowej podjęliśmy zdecydowane postanowienia i wdrożyliśmy przepisy dotyczące tego, że nadzór policyjny i ewentualna eksmisja z domu dotyczy sprawcy i agresora, a nie ofiary. W tej ustawie ofiara jest chroniona od początku do końca - mówił premier. - MSZ otrzymało zadanie dot. współpracy z innymi państwami w wypracowaniu odpowiednich zapisów, które nie będą nasycone zapisami ideologicznami ani rewolucją obyczajową i będą wspólnym mianownikiem wielu państw w zakresie ochrony ofiar przemocy - dodał.

- Wierzę, że procedura kontroli konstytucyjności zakończy spór - powiedział. Przekonywał, że rząd skutecznie od lat wzmacnia ochronę rodzin i dzieci przed przemocą.

d4lbpz7

Wyjaśniając stanowisko rządu, powiedział, że "ochrona przed przemocą i pomoc ofiarom przemocy nie może być w pełni skuteczna, jeśli zamiast realnych recept pomocy wybiera ideologię, tak jak to wygląda w konwencji stambulskiej". - Ochrona ofiar przemocy domowej jest jednym z kluczowych zadań państwa i zapisu art. 30. konstytucji. Będziemy bardziej wzmacniać ochronę ofiar i zapobiegać przemocy domowej na każdym możliwym polu. To jeden z priorytetów działania mojego rządu - zapewnił premier.

Konwencja stambulska. Wniosek o wypowiedzenie

Przypomnijmy, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro 27 lipca złożył wniosek o wypowiedzenie przez Polskę tzw. konwencji antyprzemocowej.

- Ta konwencja ma drugą część, która jest ukryta. Dotyczy ideologii - stwierdził Ziobro na konferencji prasowej. Mówił o ideologii, która kwestionuje rodzinę, religię. - Ta część konwencji, która jest związana z realnymi propozycjami zwalczania przemocy wobec kobiet jest przez nas nie tylko akceptowana, ale w pełni podzielamy te postulaty. (...) Problem dotyczy tej drugiej części, warstwy, którą uważamy za przeciwskuteczną jeśli chodzi o efekty ich wprowadzenia, ich zaleceń w życie. Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie, może doprowadzić nieuchronnie do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce - przekonywał.

Zobacz też: Kiedy rekonstrukcja rządu? Jarosław Gowin zdradził termin

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4lbpz7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lbpz7
Więcej tematów