Wypowiedzenie tzw. konwencji stambulskiej. Jest wniosek

Konwencja stambulska. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył wniosek o wypowiedzenie przez Polskę konwencji antyprzemocowej.

Wypowiedzenie tzw. konwencji stambulskiej. Jest wniosek
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

Konwencja stambulska. - Przechodzimy od słów do czynów. Składamy formalny wniosek do resortu rodziny o podjęcie prac formalnych nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej - zapowiadał dwa dni temu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W poniedziałek Ziobro złożył formalny wniosek w tej sprawie. Według ministra Polska wystarczająco broni kobiety przed przemocą, a dokument jest "szkodliwy w warstwie ideologicznej".

Wniosek o wypowiedzenie Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

- Ta konwencja ma drugą część, która jest ukryta. Dotyczy ideologii - mówił Ziobro na konferencji prasowej. Mówił o ideologii, która kwestionuje rodzinę, religię. - Ta część konwencji, która jest związana z realnymi propozycjami zwalczania przemocy wobec kobiet jest przez nas nie tylko akceptowana, ale w pełni podzielamy te postulaty. (...) Problem dotyczy tej drugiej części, warstwy, którą uważamy za przeciwskuteczną jeśli chodzi o efekty ich wprowadzenia, ich zaleceń w życie. Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie, może doprowadzić nieuchronnie do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce - przekonywał.

Dodał, że nie ma w tej konwencji problemu np. alkoholizmu. - Nie zależy nam na ideologii, ale na rzeczywistej poprawie sytuacji kobiet - powiedział.

Mówił także, że "środowiska lewicowe, związane z PO wiele mówią ws. przemocy wobec kobiet, ale mało robią". - Podczas swoich rządów, mieli w głębokim poważaniu to, czy kobiety są ofiarami przemocy, czy ofiarami gwałtów - stwierdził minister sprawiedliwości.

- Z tego względu obóz Zjednoczonej Prawicy zapowiadał, że wystąpi z wnioskiem o wypowiedzenie konwencji. Wywiązujemy się ze swojego zobowiązania. Złożyłem formalny wniosek do minister rodziny, który to resort jest kompetentny do zainicjowania formalnego procesu związanego z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej o podjęcie działań w tym względzie - powiedział Ziobro.

Dodatkowo Zbigniew Ziobro zaproponował, że to Ministerstwo Sprawiedliwości mogłoby być organem wiodącym w tej sprawie.

Konwencja stambulska. Kontrowersje

Wypowiedzenia Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej lub antyprzemocowej) domagali się także działacze Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego i Instytutu Ordo Iuris. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ostrzegał jednak, że wypowiedzenie tej konwencji ośmieszy Polskę na arenie międzynarodowej. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości "byłoby przekroczeniem Rubikonu".

W kraju odbyły się także protesty przeciwko planom rządu w tej sprawie. W piątek przed siedzibą Ordo Iuris zgromadziło się kilkaset kobiet. Protest przebiegał pod hasłem "Nie dla legalizacji przemocy domowej". Organizacje kobiece twierdzą, że wypowiedzenie Konwencji to pierwszy krok do legalizacji przemocy domowej w Polsce. Przypominają, że projekt takiej legalizacji pojawił się już w 2019 i przepadł dzięki oporowi społecznemu.

Zobacz też: Plany Kaczyńskiego i 17 województwo. Zgorzelski: możliwe wybory jesienią

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (818)