PiS nie chce konwencji antyprzemocowej. RPO ostrzega: to ośmieszy Polskę
- Podjęcie działań w kierunku wypowiedzenia konwencji ośmieszyłoby Polskę na arenie międzynarodowej - tak Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ocenia wypowiedzi rządzącego obozu na temat tzw. konwencji stambulskiej. Jak wynika z sondażu, takie plany PiS nie podobają się 62 proc. Polaków.
Wypowiedzenia Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej lub antyprzemocowej) chcą nie tylko działacze Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego i Instytutu Ordo Iuris. Minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła, że Polska przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji, a gdy w piątek w Warszawie i innych miastach Polski trwały protesty kobiet, w rozmowie z TVN24 konwencję krytykowała wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Rzecznik Praw Obywatelskich w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości "byłoby przekroczeniem Rubikonu".
- Chodzi o stworzenie wrażenia, że konwencja stambulska zagraża polskiej rodzinie - powiedział Adam Bodnar. - To świadome działanie, zmierzające do budowania sympatii wokół określonych ruchów politycznych, także tych pozarządowych, jak Ordo Iuris, do wzmacniania ich siły oddziaływania na opinię publiczną - dodał RPO.
Zobacz też: "Uśmiechy Kaczyńskiego". Piotr Zgorzelski o relacjach PiS i PSL
Zdaniem Bodnara już samo podjęcie działań w kierunku wypowiedzenia konwencji ośmieszyłoby Polskę w oczach światowej opinii publicznej.
RPO w rozmowie z "GW" wyraził nadzieję, że "władza, która stara się na poziomie międzynarodowym mimo wszystko przedstawiać się jako demokratyczna" takich kroków jednak nie będzie podejmować.
PiS nie chce konwencji antyprzemocowej. Sondaż
Tymczasem z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że tylko 15 proc. Polaków jest za tym, aby rząd wycofał się z Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
Przeciwne zdanie wyraziło 62 proc. ankietowanych. Z kolei 22,9 proc. uczestników badania nie miało zdania w tej sprawie.