Trwa ładowanie...

PiS nie chce konwencji antyprzemocowej. RPO ostrzega: to ośmieszy Polskę

- Podjęcie działań w kierunku wypowiedzenia konwencji ośmieszyłoby Polskę na arenie międzynarodowej - tak Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ocenia wypowiedzi rządzącego obozu na temat tzw. konwencji stambulskiej. Jak wynika z sondażu, takie plany PiS nie podobają się 62 proc. Polaków.

PiS nie chce konwencji antyprzemocowej. RPO ostrzega: to ośmieszy PolskęŹródło: Agencja Gazeta
dlgkw1j

Wypowiedzenia Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej lub antyprzemocowej) chcą nie tylko działacze Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego i Instytutu Ordo Iuris. Minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła, że Polska przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji, a gdy w piątek w Warszawie i innych miastach Polski trwały protesty kobiet, w rozmowie z TVN24 konwencję krytykowała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Rzecznik Praw Obywatelskich w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości "byłoby przekroczeniem Rubikonu".

- Chodzi o stworzenie wrażenia, że konwencja stambulska zagraża polskiej rodzinie - powiedział Adam Bodnar. - To świadome działanie, zmierzające do budowania sympatii wokół określonych ruchów politycznych, także tych pozarządowych, jak Ordo Iuris, do wzmacniania ich siły oddziaływania na opinię publiczną - dodał RPO.

Zobacz też: "Uśmiechy Kaczyńskiego". Piotr Zgorzelski o relacjach PiS i PSL

Zdaniem Bodnara już samo podjęcie działań w kierunku wypowiedzenia konwencji ośmieszyłoby Polskę w oczach światowej opinii publicznej.

dlgkw1j

RPO w rozmowie z "GW" wyraził nadzieję, że "władza, która stara się na poziomie międzynarodowym mimo wszystko przedstawiać się jako demokratyczna" takich kroków jednak nie będzie podejmować.

PiS nie chce konwencji antyprzemocowej. Sondaż

Tymczasem z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że tylko 15 proc. Polaków jest za tym, aby rząd wycofał się z Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Przeciwne zdanie wyraziło 62 proc. ankietowanych. Z kolei 22,9 proc. uczestników badania nie miało zdania w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlgkw1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgkw1j
Więcej tematów