USA wycofuje się z organizacji. Trump doczekał się reakcji
Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie decyzją prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Rzeczniczka KE, Eva Hrnczirzova zaznaczyła, że jeśli świat ma być odporny na międzynarodowe zagrożenia zdrowotne, potrzebna jest globalna współpraca.
Komisja Europejska wyraziła swoje zaniepokojenie w związku z decyzją prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Rzeczniczka KE, Eva Hrnczirzova, podkreśliła we wtorek, że Unia Europejska ma nadzieję, iż kwestia ta jest nadal rozpatrywana.
- Z niepokojem przyjmujemy ogłoszenie o wystąpieniu Stanów Zjednoczonych z WHO i ufamy, że administracja USA rozważy to wszystko przed formalnym wycofaniem się - oświadczyła rzeczniczka na codziennej konferencji prasowej KE.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Kwestie społeczno-genderowe". Trump ogłosił oficjalną politykę rządu
Hrnczirzova zaznaczyła, że jeśli świat ma być odporny na międzynarodowe zagrożenia zdrowotne, potrzebna jest globalna współpraca.
Komisja Europejska analizuje również kwestię składek, które płacą państwa członkowskie WHO. Była to odpowiedź na zarzuty Trumpa, że USA przekazują nieproporcjonalnie więcej na działalność WHO niż inne kraje, takie jak Chiny.
WHO reaguje na decyzję Trumpa. "Przyjmujemy z ubolewaniem"
Podczas ceremonii w Białym Domu, która trwała niemal godzinę, Trump podpisał ponad 20 dokumentów, w tym rozporządzenie wykonawcze dotyczące wyjścia z WHO.
W dokumencie podpisanym przez Trumpa stwierdzono, że USA wycofują się "z powodu niewłaściwego zarządzania przez tę organizację pandemią Covid-19, która zaczęła się w mieście Wuhan w Chinach, a także z powodu zarządzania innymi globalnymi kryzysami zdrowotnymi".
Decyzja Trumpa wywołała szerokie reakcje na arenie międzynarodowej. Także ze strony samej organizacji. "Światowa Organizacja Zdrowia z żalem przyjmuje informację o zamiarze wycofania się Stanów Zjednoczonych Ameryki z Organizacji" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez WHO.
"Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone rozważą to ponownie i nie możemy się doczekać zaangażowania się w konstruktywny dialog, aby utrzymać partnerstwo między USA a WHO, dla dobra zdrowia i dobrego samopoczucia milionów ludzi na całym świecie" - dodano w komunikacie.