Trwa ładowanie...

Zbigniew Ziobro: składamy wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział złożenie wniosku o wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej. Polityk skieruje ją do resortu rodziny.

Zbigniew Ziobro: składamy wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiejŹródło: GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett
d3liby7

- Przechodzimy od słów do czynów. Składamy formalny wniosek do resortu rodziny o podjęcie prac formalnych nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas sobotniej konferencji prasowej.

Minister stwierdził, że polskie prawo wzorcowo broni kobiety przed przemocą. - Dokonaliśmy takich zmian w prawie, o których wielokrotnie mówili przedstawiciele Lewicy czy środowisk liberalnych, ale oni mówili, a myśmy to zrobili. (...) Robiliśmy to w sposób wolny od ideologii - przekonywał lider Solidarnej Polski. Dodał, że w dokumencie ze Stambułu "znalazły się też zapisy o charakterze ideologicznym, których nie akceptujemy i które uważamy za szkodliwe".

Ziobro zapowiedział, że formalnie wniosek ws. konwencji antyprzemocowej zostanie złożony w ministerstwie w poniedziałek.

Zobacz też: Oburzenie po słowach Terleckiego. Deklaracja wicemarszałka

- Jeśli ktoś chce powiedzieć, że my występując z inicjatywą konwencji stambulskiej chcemy działać na rzecz obniżenia standardu ochrony kobiet, to jest jedno pytanie: w jakim zakresie polskie prawo nie odpowiada i nie spełnia wymogów określonych w tej konwencji? - pytał Ziobro.

d3liby7

Stwierdził, że "polskie prawo jest wzorcowe" i spełnia wszystkie wymagania, które są określone w konwencji w zakresie ochrony przed przemocą wobec kobiet.

- Popatrzmy na fakty a nie na słowa, popatrzmy na czyny, a nie na propagandę. Fakty stoją za nami. To my doprowadziliśmy do takich zmian w polskim prawie, które wzniosły na najwyższy standard europejski i światowy normatywną ochronę kobiet przed przemocą - mówił Zbigniew Ziobro..

PiS nie chce konwencji antyprzemocowej. RPO ostrzega: to ośmieszy Polskę

Wypowiedzenia Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej lub antyprzemocowej) domgają się działacze Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego i Instytutu Ordo Iuris.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła wcześniej, że Polska przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji, a gdy w piątek w Warszawie i innych miastach Polski trwały protesty kobiet, w rozmowie z TVN24 konwencję krytykowała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

d3liby7

- Podjęcie działań w kierunku wypowiedzenia konwencji ośmieszyłoby Polskę na arenie międzynarodowej - tak Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oceniał wcześniejsze wypowiedzi rządzącego obozu na temat tzw. konwencji stambulskiej. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Bodnar stwierdził, że wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości "byłoby przekroczeniem Rubikonu". Jak wynika z sondażu, takie plany PiS nie podobają się 62 proc. Polaków.

"Złoty standard w walce z przemocą"

Polska podpisała konwencję [ w grudniu 2012 r., a ratyfikowała trzy lata później.

- Konwencja antyprzemocowa mówi zarówno o przeciwdziałaniu przemocy, jak i o pomocy i opiece, jaką należy otoczyć ofiary i konsekwencjach, jakie powinni ponieść sprawcy, a także o systemowych działaniach podejmowanych przez państwo - wyjaśnia w rozmowie z WP Kobieta Joanna Piotrowska, prezeska Fundacji Feminoteka.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3liby7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3liby7
Więcej tematów