Trwa ładowanie...
ycipk-3nzcmu

Komorowski wręczył ordery mimo fatalnej mgły na lotnisku

Uroczystości związane z wręczeniem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczeń ludziom kultury na Wawelu rozpoczęły się z 50-minutowym opóźnieniem. Z powodu mgły samolot prezydenta musiał wylądować na lotnisku w Katowicach, zamiast na podkrakowskich Balicach. Najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego - otrzymała Wisława Szymborska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komorowski wręczył ordery mimo fatalnej mgły na lotnisku
(PAP)
ycipk-3nzcmu

Przeczytaj także: Gdzie się urodziła? "Prześwietlamy" naszą noblistkę

Poetka i noblistka została uhonorowana w uznaniu "znamienitych zasług dla kultury narodowej i za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej". Bronisław Komorowski uhonorował też wysokimi odznaczeniami państwowymi 28 twórców kultury. Najwyższe z nich, Order Orła Białego, otrzymała poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla, Wisława Szymborska.

"Stoją na straży dorobku narodowego i całego naszego wspólnego dziedzictwa"

ycipk-3nzcmu

- Nie ma lepszego sposobu, ale też piękniejszego miejsca niż Wawel, żeby wyrazić wdzięczność wobec ludzi kultury, propagujących ją, uprawiających różne dziedziny sztuki, tych, którzy stoją na straży dorobku narodowego i całego naszego wspólnego dziedzictwa. Niedaleko stąd są krypty, o których marszałek Piłsudski mówił, że wieszczowie narodowi leżą tam, ponieważ byli godni królów. To na pewno jest piękne porównanie, ale za nim się kryje całe polskie doświadczenie trwania przy kulturze i trwania dzięki kulturze. Tak było w trudnych czasach, już odległych, tak było też w okresie wielkiej próby, kiedy trzeba było sprostać, mieć odwagę upominania się o wolność w naszej ojczyźnie - powiedział Bronisław Komorowski po wręczeniu odznaczeń.

- Dzisiejsze odznaczenia to także próba podziękowania za mądre zagospodarowanie polskiej odzyskanej wolności. Mądre to znaczy takie, które pozwala ukazać nie tylko potrzebę odwagi, ale i potrzebę piękna, głębokiej myśli, głębokich skojarzeń po to, aby razem czynić świat nie tylko mądrzejszym, ale i lepszym - powiedział prezydent.

- Chciałem podziękować wszystkim, którzy przybyli, ale szczególnie pani Wisławie Szymborskiej. Wszyscy wiemy, jak trudno ją namówić na jakiekolwiek role związane z zaszczytami (...). Chciałem, pani Wisławo, powiedzieć, że nie umiemy inaczej podziękować pani. Choćby się pani broniła nie wiem jak, to może nie na zasadzie równości z królami, ale gdzieś w tym gronie, jako nasza noblistka, w gronie ludzi, którzy budzili polskiego ducha albo tego ducha uczyli mądrego myślenia o sobie i o świecie, gdzieś pani funkcjonuje - mówił prezydent.

W dalszym wystąpieniu, które z powodu problemów prezydenta z głosem, odczytał jego doradca Tomasz Nałęcz, Bronisław Komorowski podkreślił, że państwo ma w dziedzinie kultury obowiązki fundamentalne, o których nie wolno zapominać. Z drugiej strony - zauważył prezydent - mimo ogromnych przemian Polska wciąż nie należy do najzamożniejszych krajów Europy, dlatego i w tej dziedzinie państwo nasze wciąż jeszcze musi mierzyć zamiary podług sił.

ycipk-3nzcmu

Zdaniem Komorowskiego wsparcie dla ludzi kultury nie może się jednak ograniczać do kwestii finansowych. Należy też mieć na uwadze takie kwestie, jak edukacja młodych Polaków oraz wybór właściwych i skutecznych dróg promocji polskiej kultury.

- Będę z jak największą uwagą wsłuchiwał się w państwa głos, podnoszone przez państwa problemy czy proponowane przez państwa rozwiązania - zadeklarował Komorowski, dodając, że "drzwi Pałacu Prezydenckiego stać będą zawsze otworem przed środowiskiem twórców".

Wisława Szymborska dziękując za odznaczenie powiedziała: "Spotkała nas rzecz zdumiewająca, bo wszyscy tutaj zgromadzeni robimy to, co lubimy robić, i za to lubienie jeszcze dostajemy ordery".

Zasłużeni twórcy kultury polskiej:

ycipk-3nzcmu

Podczas uroczystości w reprezentacyjnej Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, oprócz polskiej noblistki, odznaczono także 28 innych osobistości świata kultury.

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: aktorka Maja Komorowska, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan Ostrowski i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Andrzej Rottermund.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył malarza Wojciecha Fangora, aktorów: Krystynę Jandę, Annę Polony, Janusza Gajosa, Jerzego Trelę, pianistę i kompozytora Włodzimierza Nahornego oraz śpiewaczkę Teresę Żylis-Garę.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: historyk sztuki Anda Rottenberg i reżyser Jerzy Skolimowski. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał reżyser Jan Jakub Kolski, a Krzyż Kawalerski historyk sztuki Marcin Fabiański, kompozytor Paweł Mykietyn, malarze Roman Opałka i Leon Tarasewicz, krytyk filmowy Zdzisław Pietrasik, plastyk Krzysztof Wodiczko, pianista i pedagog Grzegorz Kurzyński oraz muzealnik Zdzisława Jakosz-Chojnacka. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała krytyk filmowa Barbara Hollender-Kwiatkowska.

ycipk-3nzcmu

Prezydent odznaczył też aktora Franciszka Pieczkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, muzyka jazzowego Tomasza Stańkę i reżyserkę Agnieszkę Holland Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a reżyserów Krzysztofa Krauzego i Jacka Bromskiego oraz dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszkę Odorowicz - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Nie było ich jednak na Wawelu - ordery zostaną im wręczone w późniejszym terminie.

Wnioski o odznaczenia dla artystów skierował do prezydenta minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Wychowałam się na tych twórcach"

- To na pewno wielki dzień dla nas, że dzisiaj, z tymi ludźmi jesteśmy na Wawelu. To zawsze jakoś porusza człowieka - mówiła aktorka Maja Komorowska.

ycipk-3nzcmu

Dla aktorki Krystyny Jandy najważniejsze w uroczystości było nagrodzenie najwybitniejszych nestorów polskiej kultury. - To twórcy, na których ja się wychowałam. Głównie byłam rozemocjonowana ich odznaczeniami - mówiła Janda.

Jerzy Skolimowski zwrócił uwagę, że został uhonorowany, mimo że jego najnowszy film "Essential Killing" nie jest poprawny politycznie. - Jestem zaszczycony, że nasze władze doceniają działalność ludzi kultury - powiedział reżyser.

O godz. 18.00 prezydent wyda obiad dla wyróżnionych twórców w Sukiennicach na Rynku Głównym w Krakowie.

W poniedziałek prezydent Komorowski weźmie też udział w obradach plenarnych Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i zwiedzi odrestaurowane wnętrza kościoła bernardynów oraz Starego Teatru. Na wieczór w Sukiennicach zaplanowano uroczysty obiad wydany przez prezydenta dla odznaczonych osób oraz zaproszonych gości.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3nzcmu

ycipk-3nzcmu
ycipk-3nzcmu