Trwa ładowanie...
d1c7gqe
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komitet budowy pomników na razie liczy 50 osób. Wśród nich są m.in. Jan Pietrzak, Marcin Wolski i Jerzy Zelnik

• Komitet budowy pomników: smoleńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego liczy na razie 50 osób
• Oprócz polityków w komitecie znaleźli się naukowcy, aktorzy
• W tym gronie są również m.in. poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, reżyser Antoni Krauze, piosenkarka Halina Frąckowiak
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej, w sprawie powołania Komitetu Budowy Dwóch Pomników
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej, w sprawie powołania Komitetu Budowy Dwóch Pomników (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d1c7gqe

O powstaniu komitetu budowy pomników: smoleńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego poinformował w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak powiedział, w skład komitetu wchodzą politycy i "osoby, które są poza polityką, ale odgrywają znaczącą rolę w życiu publicznym, społecznym". Do komitetu mają dołączać z czasem kolejne osoby.

W gronie inicjatorów powołania komitetu, oprócz Kaczyńskiego, jest premier Beata Szydło i wielu ministrów jej rządu: Antoni Macierewicz, Piotr Gliński, Mariusz Błaszczak, Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro, Mariusz Kamiński i Adam Lipiński.

Na tej liście - którą poznała w piątek Polska Agencja Prasowa - są też marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie Sejmu Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki.

d1c7gqe

W komitecie znalazł się też poseł niezrzeszony Kornel Morawiecki i b. premier Jan Olszewski.

Wśród inicjatorów powołania komitetu jest wiele znanych osób spoza świata polityki: poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, piosenkarka Halina Fąckowiak, reżyser Antoni Krauze, aktorki Katarzyna Łaniewska i Halina Łabonarska, satyrycy Jan Pietrzak i Marcin Wolski, aktor Jerzy Zelnik, ks. Stanisław Małkowski, b. działacz WZZ Krzysztof Wyszkowski, działacze Solidarności z lat 80. Andrzej Gwiazda i Zofia Romaszewska, historyk prof. Maria Dzielska, prof. Grażyna Ancyparowicz.

Wśród inicjatorów znaleźli się też dziennikarze: Krzysztof Skowroński, Tomasz Sakiewicz i Bronisław Wildstein, a także Jacek i Michał Karnowscy.

Według prezesa PiS komitet budowy pomników jest otwarty. - Jesteśmy przekonani, że dojdzie do niego jeszcze wiele innych osób tak, jak to już raz było, bo przypomnę, że powstał już kiedyś taki komitet, liczył już nawet 4,5 tys. osób, ale wtedy możliwości budowy pomnika nie było - mówił Kaczyński w czwartek. Jak zaznaczył, budowa zostanie sfinansowana ze środków społecznych, nie publicznych.

d1c7gqe

Prezes PiS liczy, że na 8. rocznicę tragedii smoleńskiej pomniki będą gotowe. Dodał, że mogłyby one stanąć na Krakowskim Przedmieściu.

Dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w reprezentacyjnym miejscu Warszawy trwają od kilku lat. PiS i część rodzin ofiar katastrofy chcą, by pomnik smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Jednak na tę lokalizację nie zgadzają się władze stolicy, opierając się na opinii stołecznego konserwatora zabytków.

PiS chce zmiany porozumienia ws. podziału kompetencji między wojewódzkiego i stołecznego konserwatora zabytków. To może otworzyć drogę do budowy pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

d1c7gqe

Podziel się opinią

Share

d1c7gqe

d1c7gqe
Więcej tematów