Trwa ładowanie...
d49bffm

Krzysztof Wyszkowski

Najnowsze informacje
1.2
(12 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Mrągowo

d49bffm
Newspix.pl Ringier Axel Springer
Źródło: Newspix.pl Ringier Axel Springer

Krzysztof Maciej Wyszkowski to publicysta, działacz opozycji PRL-u, również członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. W 2012 roku nagrodzono go Honorową Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w 2015 roku obecny prezydent Polski Andrzej Duda uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Wyszkowski – życie prywatne

Krzysztof Wyszkowski jest synem Stefana i Krystyny Wyszkowskich, ma brata – Błażeja Wyszkowskiego – który był żeglarzem olimpijczykiem oraz działaczem opozycyjnym.

Krzysztof Wyszkowski uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie, a potem podjął naukę w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Olsztynie. Od 1963 roku pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego w tymże mieście, następnie podjął pracę w Olsztyńskich Zakładach Samochodowych.

Krzysztof Wyszkowski ma żonę oraz czwórkę dzieci.

Krzysztof Wyszkowski – działalność opozycyjna w PRL-u

W latach 70. Krzysztof Wyszkowski współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR” i został współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W latach 80. uczestniczył w strajku sierpniowym w Stoczni Gdańskiej, a po wprowadzeniu stanu wojennego został zatrzymany i internowany w Strzebielinku, skąd uciekł. Pod koniec lat 80. ponownie uczestniczył w strajkach w Stoczni Gdańskiej. Był także obserwatorem obrad Okrągłego Stołu jako dziennikarz Video Studio Gdańsk.

Krzysztof Wyszkowski – działalność publiczna po ‘89

Na początku lat 90. Krzysztof Wyszkowski został doradcą premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Jana Olszewskiego. Kandydował do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 1993 roku, ale nie otrzymał mandatu poselskiego. Ponadto zajmował się publicystyką w ramach „Gazety Polskiej”.

W 2014 roku startował w wyborach samorządowych z listy Prawa i Sprawiedliwości do rady miasta Sopotu, jednak nie uzyskał wymaganej liczby głosów. W 2016 roku został powołany przez Sejm w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, w tymże roku został również doradcą Dariusza Drelicha.

Krzysztof Wyszkowski – konflikt z Lechem Wałęsą, oskarżenia

Krzysztof Wyszkowski popadł w konflikt z byłym prezydentem Polski, Lechem Wałęsą, gdy zarzucił mu publicznie współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa pod pseudonimem „Bolek”, która miała mieć miejsce w latach 70. Lech Wałęsa zaprzeczył temu i za znieważenie oraz naruszenie dóbr osobistych wytoczył Wyszkowskiemu proces.

Wyszkowski przegrał w pierwszej instancji, ale na skutek odwołania sprawa ponownie została rozpatrzona w sądzie. W końcu, po wielokrotnych odwołaniach, Sąd Apelacyjny w Gdańsku zobowiązał Krzysztofa Wyszkowskiego do przeprosin.

Lech Wałęsa również został zobowiązany do zadośćuczynienia Wyszkowskiemu za nazwanie go m.in. „chorym debilem” i „małpą z brzytwą” w czasie jednego z wywiadów.

Krzysztof Wyszkowski zarzucił również członkom NSZZ "Solidarność" przywłaszczenie pieniędzy od francuskich związkowców, natomiast Małgorzatę Niezabitowską, podobnie jak Lecha Wałęsę, oskarżył o współpracę z SB.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49bffm
d49bffm
d49bffm
Więcej tematów
d49bffm