Trwa ładowanie...
dlicvlr
dlicvlr

Krzysztof Wyszkowski

Najnowsze informacje
1.2
(12 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Mrągowo

Krzysztof Wyszkowski jest obecnie członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej
Newspix.pl Ringier Axel Springer
Krzysztof Wyszkowski jest obecnie członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej

Krzysztof Maciej Wyszkowski to publicysta, działacz opozycji PRL-u, również członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. W 2012 roku nagrodzono go Honorową Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w 2015 roku obecny prezydent Polski Andrzej Duda uhonorował go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Wyszkowski – życie prywatne

Krzysztof Wyszkowski jest synem Stefana i Krystyny Wyszkowskich, ma brata – Błażeja Wyszkowskiego – który był żeglarzem olimpijczykiem oraz działaczem opozycyjnym.

Krzysztof Wyszkowski uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie, a potem podjął naukę w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Olsztynie. Od 1963 roku pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego w tymże mieście, następnie podjął pracę w Olsztyńskich Zakładach Samochodowych.

Krzysztof Wyszkowski ma żonę oraz czwórkę dzieci.

Krzysztof Wyszkowski – działalność opozycyjna w PRL-u

W latach 70. Krzysztof Wyszkowski współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR” i został współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W latach 80. uczestniczył w strajku sierpniowym w Stoczni Gdańskiej, a po wprowadzeniu stanu wojennego został zatrzymany i internowany w Strzebielinku, skąd uciekł. Pod koniec lat 80. ponownie uczestniczył w strajkach w Stoczni Gdańskiej. Był także obserwatorem obrad Okrągłego Stołu jako dziennikarz Video Studio Gdańsk.

Krzysztof Wyszkowski – działalność publiczna po ‘89

Na początku lat 90. Krzysztof Wyszkowski został doradcą premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Jana Olszewskiego. Kandydował do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 1993 roku, ale nie otrzymał mandatu poselskiego. Ponadto zajmował się publicystyką w ramach „Gazety Polskiej”.

W 2014 roku startował w wyborach samorządowych z listy Prawa i Sprawiedliwości do rady miasta Sopotu, jednak nie uzyskał wymaganej liczby głosów. W 2016 roku został powołany przez Sejm w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, w tymże roku został również doradcą Dariusza Drelicha.

Krzysztof Wyszkowski – konflikt z Lechem Wałęsą, oskarżenia

Krzysztof Wyszkowski popadł w konflikt z byłym prezydentem Polski, Lechem Wałęsą, gdy zarzucił mu publicznie współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa pod pseudonimem „Bolek”, która miała mieć miejsce w latach 70. Lech Wałęsa zaprzeczył temu i za znieważenie oraz naruszenie dóbr osobistych wytoczył Wyszkowskiemu proces.

Wyszkowski przegrał w pierwszej instancji, ale na skutek odwołania sprawa ponownie została rozpatrzona w sądzie. W końcu, po wielokrotnych odwołaniach, Sąd Apelacyjny w Gdańsku zobowiązał Krzysztofa Wyszkowskiego do przeprosin.

Lech Wałęsa również został zobowiązany do zadośćuczynienia Wyszkowskiemu za nazwanie go m.in. „chorym debilem” i „małpą z brzytwą” w czasie jednego z wywiadów.

Krzysztof Wyszkowski zarzucił również członkom NSZZ "Solidarność" przywłaszczenie pieniędzy od francuskich związkowców, natomiast Małgorzatę Niezabitowską, podobnie jak Lecha Wałęsę, oskarżył o współpracę z SB.

dlicvlr

dlicvlr
dlicvlr
Więcej tematów
dlicvlr