KOD: strajk obywatelski ma być ruchem konsolidującym
KOD organizuje manifestacje w 81 miastach Polski. Organizatorzy zapowiadają, że ma to być ruch konsolidujący różne środowiska, którym zależy na odsunięciu PiS-u od władzy. Na manifestacjach 13 grudnia zostanie odczytanych 13 postulatów „strajku obywatelskiego”.
- "Strajk obywatelski", który odbędzie się we wtorek 13 grudnia w całej Polsce pozostanie ruchem konsolidującym różne środowiska - zapowiedział organizator strajku, członek KOD, Radomir Szumełda. Jak dodał celem tych środowisk będzie odsunięcie PiS od władzy.
Komitet Obrony Demokracji organizuje 13 grudnia akcje protestacyjne w całej Polsce pod nazwą „strajk obywatelski”, do których zaprosił różne środowiska, partie polityczne i organizacje. A do apelu wzywającego do protestów przyłączyli się m.in. Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk i Jerzy Borowczak. Wzywano w nim do zaprotestowania „przeciwko aroganckiej wszechwładzy PiS”.
Według Radomira Szumełdy w organizację „strajku obywatelskiego” włączyło się bardzo wiele środowisk. - Udało się skonsolidować wszystkie środowiska, nawet takie, które były w ostatnich miesiącach czy w ostatnim roku zantagonizowane ze sobą i to już jest wspólny sukces - podkreślił. A ma to być ruch konsolidujący różne środowiska, ponieważ celem KOD jest odsunięcie PiS-u od władzy w demokratycznych wyborach za trzy lata.
KOD 13 grudnia w Warszawie organizuje dwie manifestacje. Pierwsza z nich, czyli marsz, rozpocznie się o godz. 16.30 przy rondzie de Gaulle’a i przejdzie na ulicę Nowogrodzką. Tam połączy się ze „strajkiem obywatelskim” pod siedzibą PiS-u. Przemawiać będą m.in. prof. Monika Płatek, Kazimiera Szczuka, prof. Stanisław Obirek, Władysław Frasyniuk oraz lider KOD Mateusz Kijowski.
##13 postulatów
„Strajk obywatelski” ma 13 postulatów i zostaną odczytane w 81 miastach w Polsce, gdzie organizowane są manifestacje. W postulatach organizatorzy strajku domagają się m.in. dymisji rządu Beaty Szydło, niewypowiadania konwencji antyprzemocowej, wycofania się z reformy oświaty, przestrzegania rozdziału państwa od Kościoła, zachowania autonomii organizacji pozarządowych, odstąpienia od formowania Wojsk Obrony Terytorialnej czy wycofania się władz z ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.