Liczba zgonów poraża. Grypa sieje coraz większe spustoszenie
W styczniu w Polsce odnotowano ok. 300 tys. przypadków grypy, z czego 200 tys. w drugiej połowie miesiąca - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Liczba osób, które zmarły w powodu powikłań, jest przerażająca.
- Jeśli jesteście w miejscach, gdzie jest dużo osób, zakładajcie maseczki. Jeśli czujecie się źle, trzeba iść do lekarza, a nie do pracy. Po prostu dbajmy o siebie - powiedziała w środę na konferencji prasowej ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Od początku sezonu epidemicznego 2024/2025 z powodu powikłań zmarło prawie tysiąc osób podaje za danymi GIS Polska Agencja Prasowa.
Najczęstsze powikłania grypy to zapalenie płuc i zaostrzenie chorób przewlekłych. Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami przewlekłymi. Wiele szpitali ogranicza wizyty z powodu dużej liczby hospitalizacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierowca nie miał czasu na reakcję. Dziecko pojawiło się nagle
W sezonie 2024/2025 grypa w Polsce osiągnęła alarmujący poziom, z tygodniową liczbą zachorowań sięgającą 50 tysięcy. Dominującym szczepem jest grypa typu A, szczególnie podtyp H1N1. Wzrost liczby hospitalizacji zmusza szpitale do wprowadzania ograniczeń w odwiedzinach, a sytuacja jest szczególnie trudna w placówkach w Olsztynie i Lublinie.
Szczepienia jako ochrona
Eksperci podkreślają, że szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed grypą. Bezpłatne szczepionki dostępne są dla dzieci, osób powyżej 65 lat oraz kobiet w ciąży. Dorośli mogą skorzystać z 50 proc. refundacji.
Prof. Ernest Kuchar zaznacza, że szczepienie zwiększa odporność, ale nie daje pełnej ochrony. Skuteczność w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby wynosi do 60 proc., a w ochronie przed zgonem do 80 proc. Mimo to, zainteresowanie szczepieniami w Polsce jest niskie. W ubiegłym sezonie zaszczepiło się tylko 5,5 proc. Polaków.
Grypa może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc czy uszkodzenia neurologiczne. Szczególnie narażone są osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z przewlekłymi chorobami. W Polsce grypa i jej powikłania przyczyniają się do około 70-100 zgonów rocznie, choć rzeczywista liczba może być wyższa.
Czytaj także:
Źródło: PAP, abcZdrowie