Trwa ładowanie...

Kim jest Aleksandr Dugin? Nazywany "głównym ideologiem Kremla"

Od lat mówi o zniszczeniu Ukrainy. Uznaje Rosję za odrębną cywilizację, która powinna kontrolować tereny od państw byłego bloku wschodniego po wybrzeże Oceanu Indyjskiego. O Polsce wyraża się skrajnie – raz podważając jej pozycję na arenie międzynarodowej i nawołując do zniszczenia, innym razem zachwalając literaturę i nazywając Polaków braćmi. Alekdandr Durkin to postać, którą wielu ekspertów porównuje do Rasputina.

Aleksandr Dugin. Kim jest główny ideolog Kremla?Aleksandr Dugin. Kim jest główny ideolog Kremla?Źródło: East News, fot: Heikki Saukkomaa
d3055yq
d3055yq

W sobotniej eksplozji samochodu na przedmieściach Moskwy zginęła Daria Durkin, córka prokremlowskiego geopolityka. Kobieta, podobnie jak jej ojciec od lat propagowała antyukraińskie i antyeuropejskie wartości. Jej ojciec jest głównym ideologiem neoimperializmu, eurazjatyzmu i tradycjonalizmu integralnego – koncepcji przedstawiających Rosję jako oddzielną cywilizację, niezwiązaną z europejską, zachodnią kulturą.

Aleksandr Dugin - polityk, geopolityk i historyk religii

Aleksandr Dugin urodził się w 1962 roku w Moskwie. Jego ojciec i dziadek byli oficerami wywiadu, jednak Dugin nie poszedł ich śladem. W czasach ZSRR działał w opozycji, w latach 80. interesował się także okultyzmem i kontrkulturą. Po wstąpieniu do Narodowo-Patriotycznego Frontu "Pamiat" zaczął poznawać założenia głównego, głoszonego przez siebie nurtu – idei euroazjatyzmu.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego w latach 90. Dugin zaczął wygłaszać silnie antyzachodnie tezy, uważając, że prawdziwym zagrożeniem dla silnego państwa rosyjskiego jest kapitalizm oraz liberalizm.

Aleksandr Dugin zyskał popularność na Kremlu w 1997 roku, po wydaniu "Podstawy geopolityki". Zawarte w niej tezy zainteresowały czołowych rosyjskich polityków, stanowiąc trzon ideologiczny rosyjskiego neoimperializmu.

Dugin był profesorem Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa. Po wydarzeniach w trakcie aneksji Krymu oraz walk w Donbasie, gdzie nawoływał do mordowania ludności ukraińskiej, stracił posadę na uniwersytecie, jednak wciąż pozostaje w kręgu wpływowych ludzi, pisząc książki i głosząc swoje teorie.

d3055yq

Aleksandr Dugin - współczesny Rasputin

Dugin, ze względu na swój wizerunek oraz bliską współpracę z Putinem, przez wielu porównywany jest do Grigorija Rasputina – kaznodziei, rzekomego mistyka i powiernika cara Mikołaja II. Chociaż obecnie nie stanowi centralnej postaci rosyjskiej polityki, to głoszone przez niego ideologie stały się szeroko rozpropagowane wśród kremlowskich władz. Dugina cytuje Putin, a także rzecznik kremla, Dmitrij Pieskow, który podważa niezależność Ukrainy, nazywając ją "anty-Rosją".

Aleksandr Dugin o Polsce

Filozofia Aleksandra Dugina, geopolityczny neoeurazjanizm, wywodzi się z ruchu politycznego powstałego na początku XX wieku.

Duginizm dokładnie opisuje koncepcję "wielkiej Rosji", a także zagrożeń, czyhających na jej imperium. Wśród nich znajduje się świat zachodni, którego główną podstawą jest kapitalizm, modernizm, materializm i systemowość.

Ideologia Aleksanda Dugina wskazuje, że na świecie istnieją dwie cywilizacje:

  • Cywilizacja Morza (nazywana przez Dugina również Cywilizacją Atlantycką), czyli Europa Zachodnia wraz z USA
  • oraz Cywilizacja Lądu, czyli Eurazja, której przewodniczy Rosja.

"Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma. Rosja w swoim geopolitycznym oraz sakralno-geograficznym rozwoju nie jest zainteresowana istnieniem niepodległego państwa polskiego w żadnej postaci. Nie jest też zainteresowana istnieniem Ukrainy. Nie dlatego, że nie lubimy Polaków czy Ukraińców, ale dlatego, że takie są prawa geografii sakralnej i geopolityki".

d3055yq

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska na celowniku propagandy Rosji. “Skandaliczne słowa”

Dugin w swoich publikacjach wielokrotnie poruszał temat Polski oraz Ukrainy.

Jak wskazuje, Polska jest krajem niebezpiecznym i rusofobicznym, który od lat wspiera proeuropejskie postawy Ukraińców. Założenia duginizmu wskazują, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku Polski byłoby jej maksymalne osłabienie i uzależnienie jej od "starej Europy" oraz rosyjskiego gazu.

"Rosja musi zniszczyć "kordon sanitarny", utworzony z małych, gniewnych i historycznie nieodpowiedzialnych narodów i państw, z maniakalnymi roszczeniami i niewolniczym uzależnieniem od talassokratycznego Zachodu. W roli takiego "kordonu sanitarnego" tradycyjnie występuje Polska i kraje Europy Wschodniej… Zadaniem Eurazji jest to, aby ta bariera nie istniała".

d3055yq

Aleksandr Dugin wpływ

Wielu ekspertów wskazuje, że, głoszone od lat koncepcje Dugina stanowią podwaliny toczącej się obecnie wojny w Ukrainie. Podczas nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku nawoływał do zabijania Ukraińców – w podobnym tonie wypowiada się obecnie. Publicysta pisma "Nowa Europa Wschodnia" Kuba Benedyczak ocenia, że aktualna sytuacja jest duginizmem w praktyce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3055yq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3055yq
Więcej tematów