Trwa ładowanie...
05-08-2015 09:43

Kilka tysięcy osób na pogrzebie Jana Kulczyka

W Poznaniu o godz. 11.30 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Jana Kulczyka, biznesmena, ambasadora polskiej przedsiębiorczości, a także mecenasa sztuki i sportu. Właściciel przedsiębiorstwa Kulczyk Holding i międzynarodowej grupy inwestycyjnej, zmarł 29 lipca. Miał 65 lat. W pogrzebie miliardera ma wziąć udział kilka tysięcy osób, w tym około 500 oficjalnych gości.

Kilka tysięcy osób na pogrzebie Jana KulczykaŹródło: Urząd Miasta Poznania
d1v9egm
d1v9egm

W ostatniej drodze Jana Kulczyka, oprócz rodziny, wezmą udział także jego przyjaciele oraz najbliżsi współpracownicy. Wśród osób, które potwierdziły swoją obecność będą m.in.: Anna Komorowska (Pierwsza Dama RP), Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Lech Wałęsa, Małgorzata Omilanowska (minister kultury), Horst Koehler (były prezydent Niemiec i Międzynarodowego Funduszu Walutowego), Krzysztof Penderecki, Jan AP Kaczmarek, Zygmunt Solorz - Żak (właściciel Polsatu), Jan Englert, Jerzy Buzek. Ma być wiele osób z polskiej listy Forbesa, czyli najbogatszych Polaków oraz przedstawicieli arystokracji. Na pogrzebie nie będzie prezydenta Bronisława Komorowskiego, który będzie uroczyście żegnał się z Siłami Zbrojnymi RP.

Pojawią się też delegacje z ok. tysiąca fundacji, instytucji, spółek publicznych, firm prywatnych oraz polskich i zagranicznych banków, pracownicy Muzeum Żydów Polskich i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Msza święta odbędzie się w klasztorze Karmelitów Bosych na Wzgórzu św. Wojciecha skąd kondukt żałobny przejdzie ulicami na Cmentarz Jeżycki. Tam około godz. 13.30 miliarder zostanie pochowany w rodzinnym grobie, obok swojego ojca Henryka, który zmarł dwa lata temu.

Do kościoła podczas pogrzebu będą mogli wejść tylko członkowie rodziny Jana Kulczyka oraz zaproszeni przez nich goście, czyli ok. 250-300 osób. O oprawę muzyczną zadbał były minister kultury, a dziś dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, Waldemar Dąbrowski. Janusz Olejniczak, pianista, zagra "Kołysankę" Fryderyka Chopina. Utwory Jana A.P. Kaczmarka ma też wykonać orkiestra kameralna.

d1v9egm

Od wtorku do dzisiaj w Starym Browarze wystawiono księgę kondolencyjną. Znajduje się ona przy rzeźbie Igora Mitoraja. Wpisywać się można w godzinach od 10 do 20 (podobna została wyłożona w siedzibie Kulczyk Investments przy ul. Kruczej 24/26 w Warszawie).

Jan Kulczyk od 2002 roku w rankingach był klasyfikowany jako najbogatszy Polak. Współzałożyciel Polskiej Rady Biznesu i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Uznawany za jednego z najlepszych polskich przedsiębiorców. Biznesmen zajmował się głównie inwestycjami w energetyce, przemyśle i wydobyciu ropy naftowej oraz gazu. Prowadził też interesy związane z infrastrukturą oraz nieruchomościami.

Założone przez niego przedsiębiorstwo Kulczyk Investments, dawniej Kulczyk Investment House, ma liczne udziały w wielu spółkach światowych, między innymi w Neconde Energy Limited, wydobywającej ropę naftową w Nigerii, czy Kulczyk Oil Ventures, zajmującej się poszukiwaniem ropy i gazu na terenie Sułtanatu Brunei, Syrii i Ukrainy.

Ostatnią wielką inwestycją Jana Kulczyka był zakup od Skarbu Państwa spółki Ciech. W planach miał sprowadzanie taniej energii elektrycznej z elektrowni atomowej Chmielnicki na Ukrainie i przesyłanie jej do krajów Unii Europejskiej.

d1v9egm

Przewodniczył Radzie Dyrektorów Green Cross International, organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ekologicznym. Powołał do życia Radę Polskich Inwestorów w Afryce, założył też CEED Institute, promujący kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Jan Kulczyk był też mecenasem sztuki i sportu, między innymi sponsorował działalność Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Utworzył wiele stypendiów naukowych dla młodych ludzi, był inicjatorem Okrągłego Stołu Polskiego Sportu.

d1v9egm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v9egm
Więcej tematów