ycipk-29wadj

Katowice i Muzeum Śląskie z szansą na prestiżową nagrodę

Już niebawem przekonamy się czy Muzeum Śląskie dostanie nagrodę prestiżowego konkursu Miesa van der Rohe. Nowy budynek wraz z Filharmonią w Szczecinie i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, stanął w szranki o tytuł najładniejszego dzieła współczesnej architektury w Europie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katowice i Muzeum Śląskie z szansą na prestiżową nagrodę
(muzeumslaskie.pl/Sonia Szeląg)
ycipk-29wadj

Nagroda przyznawana jest przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację im. Miesa van der Rohe w Barcelonie. Jej patron - Ludwig Mies van der Rohe - należał do najważniejszych architektów XX w.

Wśród laureatów konkursów, na przestrzeni blisko 30 lat, znajduje się m.in.: Opera w Oslo, Neus Museum w Berlinie, a także Budynek Harpa - sala koncertowa i centrum konferencyjne w Reykjaviku.

Teraz do tego zacnego grona może dołączyć Muzeum Śląskie w Katowicach, które powstało na poprzemysłowym terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice".

ycipk-29wadj

- Zabytkowe obiekty z przełomu XIX i XX wieku zostały adaptowane na powierzchnie wystawiennicze, restaurację oraz wieżę widokową. Planuje się tam realizację czterech wystaw stałych: Galerię malarstwa polskiego 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię plastyki nieprofesjonalnej oraz Galerię śląskiej sztuki sakralnej. MKiDN przeznaczyło na ten cel 5,7 mln zł. Obiekt otrzymał m.in. Grand Prix w organizowanym przez SARP konkursie "Architektura Roku Województwa Śląskiego 2014". Jego otwarcie planuje się na czerwiec bieżącego roku - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyniki ścisłej czołówki poznamy w przyszłym tygodniu, natomiast finał odbędzie się w maju.

Robert Kulig, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

ycipk-29wadj

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-29wadj

ycipk-29wadj
ycipk-29wadj