Trwa ładowanie...
dv7zq4s

Kaczyński: Ci, którzy wierzyli, że historia się skończyła, mylili się

Prezes PiS spotkał się z wyborcami i działaczami PiS w Szczecinie. Tam wygłosił przemówienie, w którym przestrzegał, że "historia biegnie nadal i nikt nie wie, w jakim kierunku". Dlatego, jego zdaniem, Pomorze Zachodnie powinno być silne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński wziął udział w konwencji PiS w Szczecinie
Jarosław Kaczyński wziął udział w konwencji PiS w Szczecinie (PAP, Fot: Lech Muszyński)
dv7zq4s

Jarosław Kaczyński przemawiał podczas konwencji PiS w Szczecinie. Na sali obecny był premier Mateusz Morawiecki, a także kandydaci PiS w wyborach samorządowych.

- Mój śp. brat powiedział kiedyś, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu - mówił Kaczyński. Podkreślał, że to niezwykle trafne słowa, bo Polska leży między dwoma potęgami: Rosją i Niemcami. - Od Rosji jesteśmy dzisiaj w jakiejś mierze oddzieleni Ukrainą, w mniejszej mierze Białorusią, mamy krótką granicę w okręgu kaliningradzkim. Natomiast z Niemcami mamy otwartą granicę - zauważał.

Jednak prezes PiS zaznaczał, że to "bardzo dobrze". - Bardzo dobrze, że mamy otwartą granicę, że jesteśmy razem w UE, razem w NATO, że jesteśmy sojusznikami - kontynuował. - Ale pamiętajcie, że ci, którzy wierzyli, że historia się skończyła, mylili się. Historia biegnie nadal i nikt nie wie, w jakim kierunku, co się zdarzy - przestrzegał.

dv7zq4s

Kaczyński stwierdził, że w tej sytuacji znajduje jedno rozwiązanie, czyli "silne Pomorze Zachodnie". - Które w nieodległym czasie osiągnie poziom rozwoju gospodarczego i społecznego przynajmniej porównywalny z Niemcami - tłumaczył. - Tylko wtedy nie będzie tak, że ten bieg historii będzie dla nas niefortunny albo może nawet nieszczęśliwy

Nie można udawać, że jest tutaj ciągłość

Dalej prezes PiS przeszedł do kwestii historycznych. - Musimy także odnosić się z szacunkiem do tego wszystkiego, co zostało stworzone wtedy, kiedy Polski tutaj nie było - stwierdził. Podkreślał, że takich rzeczy jest na tych ziemiach wiele. To dziedzictwo należy zdaniem prezesa PiS szanować, odbudowywać i odnawiać. - Ono ma wielką wartość estetyczną, cywilizacyjną - ocenił.

Jednak dalej Kaczyński zaznaczał, że to dziedzictwo nie jest polską historią. - To dowód wielkiej cywilizacji, która tutaj funkcjonowała, ale nie można udawać, że jest tutaj ciągłość - stwierdził. - Bo historia tej ziemi została przerwana. I my mamy tutaj własną historię. Ci, którzy próbują sugerować tę ciągłość, niekoniecznie mają najlepsze intencje - tłumaczył.

dv7zq4s

Podsumowując jeszcze raz powtórzył, że współpraca z "niemieckim sojusznikiem" jest potrzebna. - Także na tej ziemi, ale rozwój musi być polski, zintegrowany z Polską, z polską historią - spuentował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dv7zq4s

Podziel się opinią

Share

dv7zq4s

dv7zq4s
Więcej tematów