Trwa ładowanie...

Jest pozwolenie na budowę przejścia dla pieszych na dworzec PKP w Poznaniu

To była jedna z najważniejszych obietnic wyborczych Jacka Jaśkowiaka. Nowe przejście ma skrócić drogę na poznański dworzec. Przetarg na budowę ma zostać ogłoszony 6 sierpnia.

Jest pozwolenie na budowę przejścia dla pieszych na dworzec PKP w PoznaniuŹródło: Urząd Miasta Poznania, fot: wizualizacja
dtzxn4a
dtzxn4a

Chociaż wydaje się, że coś takiego jak pasy to mało istotna sprawa, w Poznaniu przejście dla pieszych prowadzące na dworzec PKP była jedną z najbardziej palących kwestii przez wiele miesięcy. Wszystko przez to, że po zakończeniu budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, czyli dworców PKP i PKS okazało się, że dojście do nich od strony mostu Dworcowego jest wyjątkowo niewygodne. Zamiast bezpośredniego przejścia przez pasy najkrótszą drogą, zbudowano przejście podziemne prowadzące do galerii handlowej Poznań City Center i dopiero po przejściu przez nią można było dostać się na dworzec kolejowy.

Droga była zatem długa i dość skomplikowana, zajmując podróżnym bardzo wiele czasu, dlatego społecznicy i liczne organizacje pozarządowe głośno domagały się zbudowania bezpośredniego przejścia z przystanku na moście Dworcowym. Zorganizowano nawet happening, w którym poznaniacy wyrazili swoje niezadowolenie, maszerując z przystanku po galerii PCC z transparentem "Kur**a mać".

Nowe wygodne przejście obiecywał poznaniakom w kampanii wyborczej Jacek Jaśkowiak i po objęciu stanowiska prezydenta Poznania słowa dotrzymał. Szybko jednak okazało się, że nowe przejście z sygnalizacją świetlną obejmie tylko jezdnię południową, a i tak będzie kosztować około pół miliona złotych.

- Nie będzie przejścia przez jezdnię północną, ponieważ od początku zakładaliśmy, że ma ono ułatwiać dojście jedynie z przystanku – wyjaśniał pod koniec lutego Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania.

dtzxn4a

Pod koniec minionego tygodnia Zarząd Dróg Miejskich otrzymał już pozwolenie na budowę.

- To umożliwia to ogłoszenie przetargu na realizację prac budowlanych. Przetarg zostanie ogłoszony w czwartek, 6 sierpnia. Otwarcie ofert jest przewidziane na 21 sierpnia tego roku. We wrześniu, niezwłocznie po wyborze wykonawcy, rozpoczną się roboty budowlane – zapewnia w wydanym komunikacie Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Okazuje się, że miasto nie zrezygnowało z wykonania przejścia także przez jezdnię północną. ZDM zlecił opracowanie możliwości takiego rozwiązania oraz ewentualny zakres niezbędnych prac i związanych z nimi kosztów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dtzxn4a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtzxn4a
Więcej tematów