Jasna Góra. Rekordowa liczba pielgrzymów na "imieninach Maryi"

100 pieszych pielgrzymek dotarło na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Jasnogórskiej w ciągu ostatnich 10 dni. W sumie 36,5 tys wiernych ruszyło w podróż do sanktuarium. Tym samym rekord z ubiegłego roku został pobity - o niemal pięć tysięcy osób. Największa, bo aż 8-tysięczna grupa pielgrzymów przyszła z Tarnowa.

Jasna Góra. Rekordowa liczba pielgrzymów na "imieninach Maryi"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Waldemar Deska

W poniedziałek przed południem na Jasnej Górze rozpoczną się główne uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej. Odpust nazywany popularnie “imieninami Maryi” to drugie po Wniebowzięciu Najświętszej Marii (15 sierpnia) wydarzenie, które przeciąga największą liczbę wiernych.

Pielgrzymek do koloru, do wyboru

Tegorocznym pieszym rekordzistą została Pielgrzymka Kaszubska - w ciągu 19 dni przeszła 638 km. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również pielgrzymki rowerowe. W tym roku do sanktuarium przybyło ich 25 - to o dziesięć więcej w porównaniu do roku poprzedniego.

Jak się okazuje, nie są to jedyne urozmaicenia wiernych w drodze na Jasną Górę. Pojawiły się dwie pielgrzymki biegowe. Jedna przybiegła z Łodzi grupą 50 osób, a druga dziesięcioosobowa aż z Rumunii. Ponad 100 pielgrzymów zdecydowało się na rolki jako środek transportu.

Zobacz także: Bartłomiej Sienkiewicz chwali PiS za jedną rzecz i przeprasza wyborców

Gdyby spróbować policzyć liczbę wszystkich uczestników od początku sezonu pielgrzymkowego, 12 maja, otrzymamy sumę, która robi wrażenie. 134 tys. pielgrzymów pojawiło się w tym roku w sanktuarium. To oznacza, że na chwilę obecną ubiegłoroczny rekord został już pobity o 11 tys. osób. A do końca sezonu jeszcze kilka dni zostało, jak podaje Polskie Radio. Jasna Góra czeka na trzy grupy wiernych.

Święto Matki Bożej Częstochowskiej

W poniedziałek, na uroczystościach święta Matki Bożej Częstochowskiej pojawią się przedstawiciele episkopatu Polski. Tegoroczną tzw. sumę odpustową poprowadzi prymas Polski abp Wojciech Polak. Warto przypomnieć, że odpust obchodzony jest od 1932 roku. Samo święto ustanowił papież Pius X.

Wierni w modlitwie podziękują m.in. za pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zapowiedziana jest również modlitwa przebłagalna za profanację wizerunku Królowej Polski.

Natomiast we wtorek, Rada Biskupów Diecezjalnych będzie poruszała kwestie LGBT+, relacje polsko-ukraińskie czy ochrony dzieci.

Tagujcie swoje materiały hasztagiem#bezpieczniWPolsce i razem z nami informujcie o niebezpiecznych sytuacjach. Wysyłajcie swoje zdjęcia i nagrania na adres dziejesie.wp.pl bądź nasz profil na Facebooku WP Dziejesie.

Źródło: Polskie Radio 24

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (131)