Jak kształcić zagrożonych wykluczeniem
Kształcenie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - międzynarodowa konferencja na temat zwalczania dyskryminacji i nierówności na rynku pracy.
13.05.2008 | aktual.: 13.05.2008 11:49
Fundacja „Fundusz Współpracy” wspólnie z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego organizuje międzynarodową konferencję poświęconą kształceniu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Konferencja jest kolejnym etapem kampanii społecznej realizowanej przez Fundację „Fundusz Współpracy” w ramach projektu uzupełniającego PIW EQUAL pt. „Upowszechnianie rezultatów PIW EQUAL wspierających kształcenie przez całe życie".
Konferencja objęta jest honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP, pana Bronisława Komorowskiego, który w uzasadnieniu powiedział: „Dostęp do różnych form kształcenia może się przełożyć na zwiększenie aktywności zawodowej wykluczonych grup społecznych, a tym samym przyczynić się do poprawy sytuacji wszystkich obywateli i przygotować Polskę na wyzwania związane z procesem integracji europejskiej.”
Celem konferencji jest przekazanie szerokiej opinii publicznej informacji na temat rozwiązań w dziedzinie kształcenia ustawicznego osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W konferencji udział wezmą m.in. Michał Boni, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, reprezentanci związków zawodowych, organizacji pozarządowych, przedstawiciele środowisk akademickich, instytucji edukacyjnych i organizacji pracodawców, m.in. Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz instytucji realizujących projekty w ramach PIW EQUAL. W trakcie konferencji wystąpią również goście zagraniczni, którzy przedstawią rezultaty w zakresie kształcenia ustawicznego wypracowane w ich krajach.
W programie konferencji – prócz wystąpień prezentujących rezultaty projektu PIW EQUAL w zakresie kształcenia przez całe życie – przewidziano cztery bloki tematyczne, poświęcone odpowiednio kształceniu osób w przedziale wiekowym 45+, kształceniu kobiet w aspekcie godzenia życia rodzinnego i nauki/kariery, kształceniu osób niepełnosprawnych oraz e-learningowi jako formie kształcenia przeciw wykluczeniu społecznemu.
„Ponad 30% europejskich pracowników to osoby o niskich umiejętnościach zawodowych. Badania pokazują, że już w najbliższym czasie połowa nowych miejsc pracy powstanie na potrzeby absolwentów wyższych uczelni, a zaledwie kilkanaście procent ofert zatrudnienia adresowanych będzie do osób z wykształceniem podstawowym.” – powiedziała Agnieszka Luck z Fundacji „Fundusz Współpracy”, kierownik projektu uzupełniającego PIW EQUAL „Upowszechnianie rezultatów PIW EQUAL wspierających kształcenie przez całe życie".
„Polska nie należy do liderów europejskich statystyk kształcenia dorosłych, dlatego skala zmian, jakie trzeba wprowadzić w prawie i praktyce oraz w zakresie promocji edukacji przez całe życie, jest u nas wyjątkowo duża. Wierzymy, że dzięki naszemu zaangażowaniu oraz metodom wypracowanym przez PIW EQUAL uda nam się wpłynąć na pozytywną zmianę postrzegania kształcenia ustawicznego na otwartym rynku pracy zarówno przez pracowników, jak i pracodawców.” – dodała Agnieszka Luck.
Konferencja odbędzie się w warszawskim Hotelu Novotel przy ul. Marszałkowskiej 94/98 w dniach 13-14 maja w godzinach 10.15-15.15 (13 maja) oraz 10.00-14.00 (14 maja).
Fundacja „Fundusz Współpracy" powstała w roku 1991 i jest jedną z pierwszych instytucji w Polsce powołanych do obsługi zagranicznych środków pomocowych. Głównym zadaniem Fundacji „Fundusz Współpracy" jest zarządzanie środkami pomocowymi pochodzącymi ze źródeł zagranicznych z zachowaniem zasad i form dystrybuowania pomocy wymaganych przez donatorów, a jednocześnie zgodnych z prawodawstwem polskim. Wysokość środków, którymi Fundacja aktualnie zarządza wynosi kilkaset milionów euro.
W roku 2006 Fundacja „Fundusz Współpracy" uzyskała Certyfikat ISO 9001:2000. Istnienie sprawnie funkcjonujących struktur oraz procedur postępowania potwierdziło przyznanie przez Komisję Europejską w 2006 r. bezwarunkowej akredytacji EDIS. www.cofund.org.pl