Trwa ładowanie...
d1jy3ov

"Irish Independent": David Cameron chciałby premiera Irlandii na szefa KE

Dziennik "Irish Independent" pisze, że brytyjski premier David Cameron chętnie widziałby premiera Irlandii Endę Kenny'ego jako następcę Jose Manuela Barroso na stanowisku szefa Komisji Europejskiej, widząc w nim alternatywę dla Jean-Claude'a Junckera.

Share
d1jy3ov

Powołując się na irlandzkie źródła rządowe gazeta informuje, że najwyżsi rangą przedstawiciele brytyjskiego rządu omawiali sprawę obsady funkcji przewodniczącego Komisji Europejskiej z władzami w Dublinie.

Według "Irish Independent" Kenny ma również poparcie ze strony kilku krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a kanclerz Niemiec Angela Merkel, choć oficjalnie popiera kandydaturę byłego premiera Luksemburga i byłego szefa eurogrupy Junckera, to ma o szefie rządu Irlandii dobrą opinię, ponieważ Dublin wywiązał się z warunków programu pomocowego eurolandu, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wrócił na finansowe rynki.

- Kilka razy rozmawialiśmy na ten temat (obsady stanowiska przewodniczącego KE - przyp. red.). Brytyjczycy prowadzą ostrą kampanię przeciwko kandydaturze Junckera. Chcą, by możliwość zgłaszania się mieli również inni kandydaci - cytuje "Irish Independent" jedno ze swych rządowych źródeł.

- Wygląda na to, że Juncker ma największe szanse; w najbliższym tygodniu dojdzie do konfrontacji, Cameron będzie musiał ustąpić, ale wciąż szuka kompromisowego kandydata - dodało to źródło.

d1jy3ov

O nominacji nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej ma zdecydować szczyt UE 26-27 czerwca. Cameron jest przeciwny Junckerowi, ponieważ nie uważa go za reformatora, lecz za federalistę starej daty.

Nominacja Junckera mogłaby Cameronowi utrudnić renegocjacje warunków brytyjskiego członkostwa w UE, do czego chce przystąpić po wyborach w 2015 roku, jeśli je wygra. Juncker jest oficjalnym kandydatem największej frakcji w Parlamencie Europejskim - Europejskiej Partii Ludowej, w której skład wchodzi CDU Angeli Merkel.

Wśród możliwych kompromisowych kandydatów wymienia się premier Danii Helle Thorning-Schmidt, byłego premiera Belgii Guy Verhofstadta i szefową MFW Christine Lagarde.

d1jy3ov

Podziel się opinią

Share
d1jy3ov
d1jy3ov
Więcej tematów