Trwa ładowanie...

Grodzisk Mazowiecki. Duży błąd w poszukiwaniach Dawida Żukowskiego? "Zabrakło ważnej procedury"

Drugą dobę służy poszukują zaginionego 5-latka z Grodziska Mazowieckiego Dawida Żukowskiego. Ojciec chłopca popełnił samobójstwo, a po chłopcu nie ma śladu. – Od razu należało uruchomić "Child Alert". Dziwię się, że policja tego nie zrobiła – mówi Wirtualnej Polsce nadkom. Dariusz Loranty, były oficer policji.

Grodzisk Mazowiecki. Duży błąd w poszukiwaniach Dawida Żukowskiego? "Zabrakło ważnej procedury"Źródło: Policja
d1vzblt
d1vzblt

Gdy ginie dziecko, policja ma do dyspozycji narzędzie, które w bardzo szybkim czasie pozwala na opublikowanie wizerunku i danych dziecka nie tylko w Polsce, ale i innych krajach. – To "Child Alert". Dzięki temu systemowi komunikat o poszukiwaniach udostępnia się we wszelkich możliwych kanałach informacyjnych – mówi nadkom. Loranty.

By uruchomić system, musi być spełnionych kilka warunków: osoba zaginiona w chwili zaginięcia musi mieć mniej niż 18 lat, istnieje ryzyko, że jest zdrowie i życie jest zagrożone, rodzic wyraził zgodę na uruchomienie systemu. I jeszcze jedno: z posiadanych przez policję informacji musi wynikać, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia zaginionego dziecka.

Zabrakło tej procedury

- W tym wypadku "Child Alert na pewno powinien zostać uruchomiony. Nie wiem, dlaczego zabrakło tej procedury. Być może dlatego, że w Polsce ten system nie działa tak jak powinien. U nas obejmuje tylko komunikaty w mediach. W innych krajach informacje są udostępniane na nośnikach reklamowych, zwłaszcza na dworcach i lotniskach. To bardzo ważne, a nadal nie działa w naszym kraju – mówi Loranty.

Zobacz także: PiS czeka na Tuska. „To może być bolesne”

Decyzję o uruchomieniu "Child Alert" podejmuje biura poszukiwań Komendy Głównej Policji. – W tym przypadku uznano, że zainteresowanie mediów jest bardzo duże i nie jest potrzebne rozpowszechnianie komunikatu za pośrednictwem tego systemu - mówi Anna Szeremeti z zespołu poszukiwań zaginionych Itaki.

d1vzblt

"Child Alert" opiera się na tym, by informacje o zaginionym dziecku dotarły do jak największej liczby osób. – Zwłaszcza w wakacje ludzie podróżują. Nie zawsze sprawdzają serwisy informacyjne, dlatego tak ważne jest udostępnianie komunikatu na reklamach i dworcach – podkreśla Loranty.

Policja tłumaczy, że cały czas bierze pod uwagę uruchomienie "Child Alert". - Wszystkie czynności, które są możliwe do wykorzystania, są już przez nas realizowane. Na tym etapie, ze względu na okrojony rejon poszukiwań, z tego narzędzia na razie nie korzystamy – mówi w TVN24 rzecznik stołecznej policji Sylwester Marczak.

Były policjant zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt poszukiwań. – Jak to możliwe, że na takim obszarze, jakim jest Warszawa, policja nie dysponuje lekkim śmigłowcem, wiatrakowcem do przeszukiwania okolicy także w nocy. Policyjny śmigłowiec zaczął szukać chłopca dopiero rano, bo nie jest przystosowany do takich zadań po ciemku – mówi Loranty.

Dawid Żukowski zaginął w środę

W środę ojciec 5-letniego Dawida Żukowskiego zabrał syna z domu w Grodzisku Mazowieckim ok. godz. 17. Podróżował z nim szarą skodą fabią o nr rejestracyjnym WGM 01K9. Przed godz. 21 policjanci dostali zgłoszenie, że ojciec Dawida nie żyje. Miał rzucić się pod pociąg. Policja wciąż szuka 5-latka. Chłopiec ma obywatelstwo Polski i Rosji.

d1vzblt

Policja prosi o pomoc w tej sprawie. Apeluje, by zgłaszały się do niej osoby, które widziały samochód ojca chłopca. Auto miało na szybie charakterystyczną czerwoną zasłonę przeciwsłoneczną z nadrukowanym bohaterem bajki "Auta".

Wszelkie zgłoszenia, także anonimowe, są przyjmowane w Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim tel. (22) 755 60 10 (-11,-12,-13). Można również telefonować do najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1vzblt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzblt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj