Trwa ładowanie...
d1e2952
Donald Trump: Hillary Clinton powinna trafić do więzienia
x-news/TVN 24IAR

Donald Trump: Hillary Clinton powinna trafić do więzienia

• Chodzi o sprawę używania w celach służbowych prywatnej skrzynki mejlowej
• Clinton zaś skrytykowała propozycje Trumpa dotyczące polityki zagranicznej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1e2952

Donald Trump, który jest obecnie jedynym kandydatem ubiegającym się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich, zażądał, by jego demokratyczna rywalka, Hillary Clinton, trafiła do więzienia.

"Hillary Clinton musi trafić do więziennej celi" - powiedział Trump w czwartek wieczorem czasu lokalnego w San Jose, w Kalifornii.

d1e2952

Miliarder nawiązał do sprawy używania w celach służbowych przez Hillary Clinton, gdy była szefową amerykańskiej dyplomacji, prywatnej skrzynki mejlowej i prywatnego serwera.

Związany z tym skandal położył się cieniem na kampanii Clinton, która jest zdecydowaną faworytką w wyścigu o nominację Demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich w listopadzie.

Z ogłoszonego pod koniec maja raportu inspektora generalnego Departamentu Stanu wynika, że wbrew zaleceniom obowiązującym rząd federalny, stojąc na czele resortu w latach 2009-13, Clinton do celów służbowych używała serwera clintonemail.com, umieszczonego w piwnicy jej nowojorskiego domu. Napisano też, że nigdy nie ubiegała się o zgodę na to ze strony służb odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo amerykańskiej administracji. A gdyby się ubiegała, to nie dostałaby pozwolenia, ponieważ mejle na tym serwerze nie były odpowiednio zabezpieczone przed ingerencją z zewnątrz i byłoby to wbrew zasadom.

Raport głosi ponadto, że kiedy dwóch informatyków niskiego szczebla pracujących w resorcie w 2010 roku próbowało zwrócić uwagę na niewłaściwy sposób, w jaki sekretarz stanu korzysta z prywatnej skrzynki, usłyszeli oni od zwierzchnika, by nigdy więcej już nie podnosili tej kwestii, i że prawnicy Departamentu Stanu zgodzili się na to. Jednak inspektor generalny nie znalazł żadnego dowodu, że taka zgoda rzeczywiście zapadła.

d1e2952

Niezależnie od wewnętrznego audytu w Departamencie Stanu FBI prowadzi dochodzenie, czy używanie przez Clinton prywatnej skrzynki i serwera do celów służbowych naraziło na szwank tajemnice państwowe. Clinton przyznała w kampanii, że to, co robiła, było błędem i za niego przeprosiła, ale powiedziała, że nigdy nie wysłała ani nie otrzymała na prywatny adres mejli oznaczonych jako tajne lub poufne. Podkreślała też, że nie złamała prawa.

Clinton ostro atakuje Trumpa

Clinton z kolei ostro skrytykowała propozycje Trumpa dotyczące polityki zagranicznej. Według byłej amerykańskiej sekretarz stanu ze zwycięstwa miliardera w wyborach prezydenckich ucieszyliby się wrogowie Stanów Zjednoczonych.

Clinton oświadczyła, że propozycje Trumpa w polityce międzynarodowej są chaotyczne i niespójne. Według niej siłą Stanów Zjednoczonych są sojusze, które Trump chce osłabić. - Jeśli Donald osiągnie swój cel to będą świętować na Kremlu. Nie możemy do tego dopuścić - stwierdziła/

d1e2952

Była sekretarz stanu skrytykowała swego przeciwnika za groźby opuszczenia przez USA Paktu Północnoatlantyckiego, za to że mówi o neutralności w konflikcie izraelsko-palestyńskim i za to, że nazywa imigrantów z Meksyku mordercami i gwałcicielami. - To szczęście, że mamy dwóch sąsiadów przyjaznych wobec nas. Nie rozumiem dlaczego jednego z nich chce uczynić naszym wrogiem"- argumentowała.

Według Hillary Clinton Donald Trump nie jest osobą której można powierzyć kody do broni nuklearnej, a wybranie go na prezydenta byłoby historycznym błędem.

Zobacz również #dziejesienazywo: Wszyscy Polacy powinni trzymać kciuki za Clinton

d1e2952

Podziel się opinią

Share
d1e2952
d1e2952