Trwa ładowanie...
d2v1kvw
Budapeszt: imigranci protestują przed dworcem Keleti
x-news/TVN 24IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Natalia Durman

Budapeszt: imigranci protestują przed dworcem Keleti

Kilkuset uchodźców i imigrantów protestuje przed dworcem kolejowym Keleti w Budapeszcie. Pochodzący w większości z Syrii oraz z Iraku i Afganistanu uchodźcy, wykrzykują hasła: "Wolność", "Angela Merkel" i "Chcemy pokoju". Żądają wpuszczenia na stację i do pociągów ok. 2 tys. migrantów jadących do Austrii i Niemiec.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2v1kvw

Agencja AP pisze o ok. 3 tys. migrantów wokół dworca, a Reuters o ok. 2 tys. ludzi, którzy czekają na placu w 30-stopniowym upale.

Z kolei AFP podaje, że ok. 600 mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu, koczuje przed stacją, a ok. 1,2 tys. przebywa w budynku dworca, w strefie tranzytowej.

d2v1kvw

Głównego wejścia na stację strzegą policjanci. Mówili oni AP, że w utrzymywaniu porządku pomagają im patrole złożone z mieszkańców stolicy Węgier.

Wolontariusze, którzy są przyzwyczajeni do rozdawania żywności czy ubrań i niesienia pomocy medycznej dla jedynie kilkuset migrantów na raz, mają trudności z dotarciem do wszystkich ludzi zgromadzonych na placu przed dworcem Keleti - relacjonuje Associated Press.

Co na to władze?

Władze Węgier tłumaczą, że powstrzymując migrantów przed wyjazdem, usiłują egzekwować unijne prawo. Pytany o to, czy zostanie im wydane pozwolenie na wejście do pociągów, rzecznik rządu powiedział, że Budapeszt będzie przestrzegał unijnych przepisów.

d2v1kvw

- Na terytorium UE nielegalni imigranci mogą dalej podróżować tylko z ważnymi dokumentami. (...) Bilet na pociąg nie anuluje unijnych przepisów - oświadczył.

Gorąco nie tylko na Keleti

Na innej stacji kolejowej w węgierskiej stolicy - Kobanya Kispest - protestowała z kolei grupa obcokrajowców, którzy odmówili wejścia do pociągu jadącego do obozu dla uchodźców pod Debrecenem na wschodzie kraju. Demonstrantów otoczyła policja. Imigranci domagali się zezwolenia na wyjazd do Niemiec.

W związku z zaistniałą sytuacją węgierski premier spotka się wieczorem w Pradze z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. Jutro Viktor Orban leci do Brukseli, aby wspólnie z przedstawicielami pozostałych państw unijnych przedyskutować sytuację kryzysową.

d2v1kvw

W ciągu ostatnich dwóch lat Węgry stały się jednym z głównych krajów tranzytowych w Unii Europejskiej dla migrantów, którzy usiłują dotrzeć do Austrii czy Niemiec. W tym roku zarejestrowano już ponad 140 tys. migrantów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich ok. 43 tys.

Ewakuacja dworca

We wtorek władze w Budapeszcie nie wpuściły na dworzec imigrantów. Wcześniej zarządzono ewakuację dworca, gdy ok. 500 uchodźców usiłowało wsiąść do pociągu do Wiednia. Tłumaczono, że Węgry usiłują egzekwować prawo UE, na mocy którego każdy, kto chciałby poruszać się wewnątrz Unii, powinien mieć ważny paszport i wizę Schengen.

We wtorek wieczorem rozgniewany tłum wykrzykiwał "Niemcy, Niemcy!". Ludzie wymachiwali biletami kolejowymi i skarżyli się, że za możliwość podróży do Austrii i Niemiec zapłacili setki euro.

d2v1kvw

Węgierskie władze zapowiedziały we wtorek, że będą rejestrować wszystkich napływających imigrantów, a tych, których uznają za imigrantów na tle zarobkowym, odeślą do krajów, z których wjechali na terytorium Węgier.

Rekord w Wiedniu

W poniedziałek węgierska policja, która dotąd uniemożliwiała migrantom wyjazdy, wycofała się z dworca Keleti. W rezultacie do Austrii i Niemiec dotarły z Budapesztu pociągi pełne migrantów. Do Wiednia w poniedziałek przybyło ponad 3,6 tys. migrantów, co było tegorocznym rekordem dziennym.

Wielu z nich spędziło noc z poniedziałku na wtorek na dworcu głównym w Wiedniu, licząc na to, że będą mogli kontynuować podróż do Niemiec. Władze tego kraju zapowiedziały ostatnio, że będą przyznawać uchodźcom syryjskim specjalny status, stawiając pod znakiem zapytania obowiązywanie tzw. Konwencji Dublińskiej, przewidującej, że imigranci powinni ubiegać się o azyl w pierwszym kraju na terenie UE, do którego dotrą.

Inni migranci wsiedli do pociągów do Salzburga lub do Monachium, na południu Niemiec. Według niemieckiej policji od poniedziałku rano do wtorku po południu rekordowe 3,5 tys. osób ubiegających się o azyl wjechało z Austrii do Bawarii.

d2v1kvw

Podziel się opinią

Share

d2v1kvw

d2v1kvw
Więcej tematów