Trwa ładowanie...
IAR

Białoruś: pojawił się wniosek o delegalizację "Nocnych Wilków"

• Do białoruskiej Prokuratury Generalnej trafił wniosek ws. "Nocnych Wilków" • Autorzy zawiadomienia domagają się wydania zakazu działania tego klubu motocyklowego
Share
Białoruś: pojawił się wniosek o delegalizację "Nocnych Wilków"
Źródło: AFP, Fot: Mikhail Klimentyev
d7jc6yh

Białoruska opozycja skierowała do Prokuratury Generalnej wniosek o uznanie klubu motocyklowego "Nocne Wilki" za organizację ekstremistyczną i wydanie zakazu jej działalności.

Powodem stały się słowa lidera i założyciela klubu Aleksandra Załdostanowa o tym, że Białoruś w istocie stanowi część Rosji. Padły one w trakcie przejazdu "Nocnych Wilków" przez terytorium Białorusi i zdaniem wnioskodawców godzą w suwerenność Białorusi.

Motocykliści "Nocnych Wilków" jak co roku przemierzają trasę z Moskwy do Berlina w celu uczczenia rocznicy zakończenia II wojny światowej. Władze polskie odmówiły w tym roku rosyjskim motocyklistom zgody na przejazd tłumacząc tę decyzję troską o bezpieczeństwo.

d7jc6yh

"Nocne Wilki" to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Członkowie klubu nie zostali wpuszczeni do Polski również w kwietniu 2015 roku, gdy brali udział w rajdzie upamiętniającym 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Polskie MSZ uzasadniało wówczas, że przyczyną odmowy wyjazdu był brak niezbędnych informacji dotyczących pobytu grupy w Polsce, które niezbędne były do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia. Trasa ich rajdu miała wówczas prowadzić z Moskwy, przez Białoruś, Warszawę, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau i Karlshorst do Berlina.

d7jc6yh

Podziel się opinią

Share
d7jc6yh
d7jc6yh
Więcej tematów