Trwa ładowanie...
d2i7w07

Będzie ekologiczny ratunek dla polskich kopalń. Rusza innowacyjny projekt AGH

Czy uda się uratować polskie kopalnie? AGH wraz z tarnowską Grupą Azoty, rozpoczynają zagazowywanie węgla. Innowacyjna technologia ma poprawić sytuację w branży górniczej i zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będzie ekologiczny ratunek dla polskich kopalń. Rusza innowacyjny projekt AGH
(Materiały prasowe, Fot: KWSA)
d2i7w07

W ramach porozumienia pomiędzy krakowską uczelnią i potentatem z Tarnowa, w Polsce ma nastąpić ekologiczna rewolucja. Branża, która do tej pory uznawana była za jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska, zmieni swoje oblicze.

- Celem projektu jest zapewnienie Grupie Azoty gazu syntezowego do jego dalszego przetwórstwa. W swoich działaniach badawczo-rozwojowych stawiamy na innowacyjne, niskoemisyjne technologie, które chcemy rozwijać z najlepszymi polskimi naukowcami. Stąd też nasza decyzja o współpracy właśnie z AGH - przekazał podczas konferencji prasowej Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Jak przekazują strony porozumienia, badania będą dotyczyły doboru i przygotowania węgla do zgazowania oraz wykorzystania go w procesach chemicznych. Wszystko to w ekologicznych warunkach i zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej.

d2i7w07

- Strony deklarują rozwój czystych technologii, który jest niezbędny, aby umożliwić spełnienie unijnych celów, ale jest również ważnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju. Nowe technologie niskoemisyjne mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i tworzenia nowych miejsc pracy, a także wzrostu gospodarczego - przekazuje Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH.

A przede wszystkim poprawić stan polskiego górnictwa, który obecnie jest o krok o załamania.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2i7w07

Podziel się opinią

Share
d2i7w07
d2i7w07
Więcej tematów