Barack Obama chwali Władimira Putina za porozumienie z Iranem
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama pochwalił Rosję za wsparcie w negocjacjach z Iranem. Obama powiedział, że bez współpracy z Moskwą historyczne porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego nie byłoby możliwe.
Negocjacje z Iranem w sprawie ograniczenia programu jądrowego w zamian za zniesienie sankcji prowadziło sześć krajów - Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja oraz Niemcy.
Pomoc Rosji w osiągnięciu porozumienia, które ogłoszono wczoraj w Wiedniu, Barack Obama ocenił jako znaczącą.
- Biorąc pod uwagę poważne różnice między nami w sprawie Ukrainy, nie byłem pewien stanowiska Rosji. Putin i rząd Rosji zaskoczyli mnie - mówił amerykański prezydent w wywiadzie dla dziennika New York Times.
Obama podkreślił, że Moskwa pomogła utrzymać jedność społeczności międzynarodowej. - Nie osiągnęlibyśmy tego porozumienia, gdyby Rosja nie mówiła z nami jednym - stwierdził prezydent Stanów Zjednoczonych.
Dodał, że w relacjach amerykański-rosyjskich zachęcająca jest także gotowość bliższej współpracy Putina w sprawie Syrii.
Mapa drogowa ws. programu atomowego
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podpisała mapę drogową z Iranem dotyczącą jego programu nuklearnego - poinformował szef oenzetowskiej agencji Yukiya Amano. Według ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa zawarcie porozumienie to "historyczna chwila". Ostro zareagował natomiast Izrael, którego premiera określił je "historycznym błędem".
Na mocy porozumienia złagodzone zostaną sankcje nałożone na Iran. W zamian Teheran ma ograniczyć swój program atomowy, który budził wcześniej obawy Zachodu.
Jak powiedział dyrektor generalny agencji MAEA i Teheran uzgodniły, że wszelkie kwestie sporne dotyczące irańskiego programu nuklearnego zostaną wyjaśnione do końca 2015 roku. Strony mają także podpisać oddzielne porozumienie dotyczące dostępu oenzetowskich inspektorów do irańskiej bazy wojskowej Parczin niedaleko stolicy. Zachód obawia się, że prowadzone są tam testy mające związek z bronią nuklearną.
- Do grudnia 2015 roku dyrektor generalny dostarczy ostateczną ocenę na temat rezolucji dotyczącej wszystkich przeszłych i obecnych ważnych kwestii (dotyczących irańskiego programu nuklearnego) - powiedział Amano.