Trwa ładowanie...
d1jo26s
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Angela Merkel rozmawiała z Viktorem Orbanem o kryzysie imigracyjnym

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprowadziła rozmowę telefoniczną na temat kryzysu imigracyjnego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Oboje byli zgodni, że zezwolenie na przyjazd grupy uchodźców z Węgier do Niemiec powinno pozostać wyjątkiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel rozmawiała z Viktorem Orbanem o kryzysie imigracyjnym
(PAP/EPA, Fot: Balazas Mohai)
d1jo26s

Zastępca rzecznika rządu Georg Streiter powiedział po rozmowie, że Merkel i Orban zapewnili, iż oba kraje będą spełniać swoje europejskie powinności, włącznie ze zobowiązaniami wynikającymi z umowy z Dublina. Oboje byli też zgodni, że zorganizowana podróż uchodźców z Węgier do Niemiec jest wyjątkiem podyktowanym trudną sytuacją powstałą na węgierskiej granicy.

Jak dodał szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier, Merkel i Orban zgodzili się, że należy poszukiwać europejskiego rozwiązania kryzysu i powinny w tym uczestniczyć wszystkie kraje UE.

Od rana do Niemiec przyjeżdżają uchodźcy, którzy przez wiele dni koczowali na dworcu kolejowym Keleti w Budapeszcie, a następnie zdecydowali się pieszo iść w kierunku granicy z Austrią. Węgierskie władze przewiozły ich rano autobusami na granicę z Austrią. Władze Austrii i Niemiec wydały wcześniej zgodę na wjazd migrantów na swe terytoria. Berlin i Wiedeń zgodziły się przyjąć tę grupę uchodźców bez kontroli i biurokratycznych procedur.

d1jo26s

Jak przypomina agencja dpa, Węgry zarzucały Niemcom, że ogłaszając, iż nie będą odsyłały Syryjczyków do kraju UE, którego granicę najpierw przekroczyli i gdzie powinni zostać zarejestrowani, wywołali zjawisko masowych wyjazdów do Niemiec. Orban powiedział, że imigranci są problemem niemieckim, a nie europejskim. Merkel odparła wówczas: "Niemcy czynią to, co z moralnego i prawnego punktu widzenia należy uczynić". Szefowa rządu apelowała do innych krajów o przestrzeganie konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców.

Zobacz również: Starcia nacjonalistów z imigrantami w Budapeszcie

d1jo26s

Podziel się opinią

Share

d1jo26s

d1jo26s
Więcej tematów