Trwa ładowanie...

Agresja Rosji. Papież apeluje: "Niech Królowa Pokoju uchroni świat przed szaleństwem wojny"

Papież Franciszek zaapelował do stron, które są zaangażowane w konflikt na Ukrainie. Poprosił też o to, aby powstrzymać się przed działaniami, które mogłyby doprowadzić do cierpień ludności. - Niech Królowa Pokoju uchroni świat przed szaleństwem wojny - podkreślił.

Share
Papież reaguje na sytuację na Ukrainie Papież reaguje na sytuację na Ukrainie Źródło: PAP, fot:
d43hb13

- Wielki ból w moim sercu wywołuje pogorszenie się sytuacji na Ukrainie. Mimo wysiłków dyplomatycznych w ostatnich tygodniach otwierają się coraz bardziej alarmujące scenariusze. Tak jak ja wiele osób na całym świecie odczuwa lęk i zaniepokojenie. Po raz kolejny pokój wszystkich jest zagrożony przez stronnicze interesy - powiedział papież Franciszek w trakcie audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie.

Jest to tym samym pierwsza reakcja głowy Kościoła katolickiego na eskalację konfliktu. Przypomnijmy, że w poniedziałek prezydent Rosji wydał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych, samozwańczych "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy.

Agresja Rosji na Ukrainie. Apel papieża

Papież zaapelował do osób, które sprawują odpowiedzialność polityczną. Duchowny poprosił o to, aby dokonały one rachunku sumienia przed Bogiem, "który jest Bogiem pokoju, a nie wojny; Ojcem wszystkich, a nie tylko niektórych; które chce, abyśmy byli braćmi, a nie wrogami".

d43hb13

Kapłan poprosił o to, aby powstrzymać się przed działaniami, które mogłyby spowodować jeszcze większe cierpienie ludności. - Pogarszając współistnienie między narodami i dyskredytując prawo międzynarodowe - dodał.

W swoim wystąpieniu papież Franciszek zwrócił się również do osób zarówno wierzących, jak i niewierzących. - Jezus nauczył nas, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: modlitwą i postem - podkreślił.

Duchowny zachęcił też do tego, aby Środa Popielcowa, która wypada 2 marca, była dniem postu w intencji pokoju. - Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju uchroni świat przed szaleństwem wojny - dodał.

d43hb13

Zobacz też: Orędzie Putina. Politolog o realizacji dwóch celów przywódcy

Jest rekomendacja wprowadzenia stanu nadzwyczajnego na Ukrainie

W środę sekretarz Ołeksij Daniłow przekazał, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy rekomenduje Radzie Najwyższej wprowadzenie nadzwyczajnego stanu na całym terytorium kraju, wraz z obwodami ługańskim i donieckim. Polityk zaznaczył, że w niektórych regionach mogą zostać podjęte decyzje dotyczące wprowadzenia godziny policyjnej.

Sekretarz podkreślił, że stan wojenny na Ukrainie zostanie wprowadzony tylko wtedy, jeśli będzie taka konieczność.

d43hb13

Także w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało swoich obywateli do tego, aby ci opuścili terytorium Rosji.

"Ministerstwo zaleca obywatelom ukraińskim unikanie wszelkich wyjazdów do Rosji, a tym, którzy już się tam znajdują, natychmiastowe opuszczenie jej terytorium" - brzmi komunikat władz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43hb13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d43hb13
d43hb13
Więcej tematów