7 tys. zgonów waleni w jednym miejscu. AI odkryło przyczynę
Nowe badania wykorzystujące sztuczną inteligencję ujawniły rozwiązanie zagadki, nad którą naukowcy głowili się od lat. Wiadomo już, co spowodowało spadek populacji humbaków na północnym Pacyfiku w latach 2012–2021.
Naukowcy podejrzewają, że bezprecedensowa fala upałów w morzu w latach 2013–2016 – największa, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na świecie – przyczyniła się do śmierci głodowej ok. 7 tysięcy wielorybów. W tym okresie temperatury na północnym Pacyfiku były o ok. 2,2 - 5,6 stopni Celsjusza wyższa od średniej.
Ta fala upałów, nazwana przez naukowców "The Blob" (Kropla), spowodowała zakwity toksycznych glonów, zmiany w rozmieszczeniu gatunków ryb, śmiertelność organizmów morskich i zmniejszenie się wielkości ryb, co przełożyło się na zmniejszenie dostarczania sobie kalorii przez humbaki, jeden z rodzajów waleni, i finalnie ich śmierć z głodu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wjechał na środek ronda. Nagrali "popis" kierowcy bmw
AI identyfikuje i liczy walenie
Kluczowym narzędziem w badaniach nad populacją waleni jest sztuczna inteligencja. Na podstawie zdjęć ogonów ssaków robionych przez naukowców, ale też zwykłych miłośników natury, wrzucanych do bazy danych "Happywhale", sztuczna inteligencja identyfikuje poszczególne jednostki i pozwala na szacowanie liczby waleni.
Dane te pozwoliły zespołowi badaczy obliczyć zmiany populacji w ciągu ostatnich 20 lat. Wykazały one wzrost w latach 2002–2012 oraz ogromny spadek w latach 2012–2021, kiedy to liczba osobników zmniejszyła się z około 33 488 do 26 662 jednostek.
Źródło: Royal Society Open Science, livescience.com, npr.com, Focus