56% obywateli UE zna przynajmniej jeden język obcy
56% obywateli Unii Europejskiej jest w stanie rozmawiać przynajmniej w jednym języku innym niż swój język ojczysty - wynika z najnowszych badań Eurobarometru ogłoszonych w Brukseli z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
To aż o 9% więcej niż cztery lata temu. Wtedy Eurobarometr wykazał, że 47% Europejczyków zna przynajmniej jeden język obcy. W znajomości drugiego, poza ojczystym, języka przodują Luksemburczycy (99%), Słowacy (97%) i Łotysze (95%).
Polacy wygrywają natomiast w rankingu, jeżeli chodzi o przekonanie, że każdy powinien mówić dwoma językami obcymi poza swoim językiem ojczystym. Uważa tak aż 75% Polaków, a tylko 31% Francuzów, czy 30% Słowaków (unijna średnia to 50%).
Obecnie 28% Europejczyków podaje, że potrafi przeprowadzić rozmowę w dwóch językach obcych. Tak jest zwłaszcza w Luksemburgu (92%), Holandii (75%) i Słowenii (71%). 11% badanych wskazuje, iż opanowało co najmniej trzy języki oprócz ojczystego.
Pomimo tego, prawie połowa respondentów - 44% - przyznaje, że nie zna żadnego języka oprócz języka ojczystego. W sześciu krajach jednojęzyczna jest większość obywateli; są to Irlandia (66%), Wielka Brytania (62%), Włochy (59%), Węgry (58%), Portugalia (58%) oraz Hiszpania (56%).
Język angielski jest najczęściej używanym językiem obcym w całej Europie. 38% obywateli UE deklaruje znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym udział w rozmowie. 14% Europejczyków podaje, że oprócz języka ojczystego zna również francuski lub niemiecki.
77% obywateli UE uważa, że dzieci powinny uczyć się angielskiego jako pierwszego języka obcego. Myśli tak aż 90% Polaków.
Na drugim miejscu jest język francuski - 33%, a wybór niemieckiego popiera 28% respondentów. Polacy - odwrotnie - jako drugi język obcy wskazują najpierw niemiecki (69%), a dopiero potem francuski (7%).
Języki państwowe największych pod względem liczby ludności państw członkowskich są - jak można było się spodziewać - najbardziej rozpowszechnionymi językami narodowymi w UE.
Polski, po angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim jest na szóstej pozycji. Po polsku mówi 10% obywateli Unii, ale wśród obcokrajowców jest on słabo rozpowszechniony - zaledwie 1% obywateli UE zna polski jako język obcy.
Inga Czerny