Trwa ładowanie...

Wyrok TSUE ws. KRS. Ziobro: jest dla nas nie do przyjęcia

TSUE wydał wyrok ws. Krajowej Rady Sądownictwa. Głos w tej sprawie zabrał minister Zbigniew Ziobro. Wskazał na to, że to Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym. - Orzeczenie TSUE jest dla nas nie do przyjęcia - oświadczył Ziobro.

Wyrok TSUE ws. KRS. Ziobro: jest dla nas nie do przyjęciaWyrok TSUE ws. KRS. Ziobro: jest dla nas nie do przyjęciaŹródło: Flickr, fot: KPRM
d2gs0cp
d2gs0cp

- Wyrok żadnego organu europejskiego czy pozaeuropejskiego nie może kwestionować sprawy zasadniczej, fundamentalnej dla Polski, każdego państwa, które dysponuje Konstytucją. Aktem najwyższej rangi, aktem prawnym jest Konstytucja, jej zapisy - oświadczył Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej we wtorek.

Według niego dzisiejszy wyrok TSUE wskazuje na to, że "Konstytucja nie jest już najwyższym aktem prawnym i prawem RP, ale jest prawem podrzędnym".

- Z takim wyrokiem, z takim stanowiskiem żaden polski polityk, żaden przedstawiciel polskiej władzy nigdy zgodzić się nie może, bo musiałby uznać, że Polska przestaje być państwem suwerennym i traci wszystkie atrybuty państwa mającego swoją niezależność, niezawisłość i wolność podejmowania decyzji co do swojego losu - dodał minister sprawiedliwości, podkreślając, że takie wnioski można wysnuć z uzasadnienia wyroku TSUE.

- Ono jest oczywiście dla nas nie do przyjęcia – stwierdził minister Ziobro.

Koronawirus w Polsce. Piotr Müller podał najnowszy raport epidemiczny. "Tendencja zwyżkowa"

Wyrok TSUE. Nowelizacje ustawy o KRS mogą naruszać prawo Unii Europejskiej

Przyczyną wyroku TSEU jest spór między Krajową Radą Sądownictwa a sędziami, których nie powołano do orzekania w Izbie Karnej oraz w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Sędziowie chcieli się odwołać od wydanej przez KRS decyzji, jednak nie przysługuje im z powodu przyjęcia ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 roku. Wcześniejsze, trwające już postępowania odwoławcze zostały umorzone.

d2gs0cp

Dlatego NSA zwróciło się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zapytaniem, czy uniemożliwienie sędziom odwołania się jest zgodne z przepisami prawnymi obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa mogą naruszać prawo Unii.

Zdaniem TSUE wspomniane nowelizacje doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o "przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego".

- Zawarte w orzeczeniu TSUE sugestie dotyczące działania sądów powszechnych w Polsce stanowią oczywiste naruszenie ładu konstytucyjnego RP i wykraczają rażąco poza ustalenia traktatowe, naruszając fundamenty działalności UE jako wspólnoty suwerennych państw - oceniła prezes TK Julia Przyłębska w rozmowie z PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2gs0cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gs0cp
Więcej tematów